Denník N

Zmení Bratislava prísne opatrenia? Koľko ľudí môže ísť na futbal či do divadla? (otázky a odpovede o nových opatreniach)

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

V pondelok pribudlo na Slovensku 188 pozitívne testovaných ľudí na nový koronavírus. Laboratóriá urobili 4300 testov.

V nových opatreniach, ktoré majú zamedziť šíreniu COVID-19, je chaos. V piatok večer pandemická komisia navrhla prísne opatrenia najmä pre hromadné podujatia a aj svadby.

Hlavné mesto ich prijalo skôr, ako komisia navrhovala, teda už od pondelka 14. septembra, lebo v Bratislave sa nákaza šíri rýchlo a denne pribúda najviac nakazených.

V pondelok však zasadal Ústredný krízový štáb, ktorý opatrenia pandemickej komisie zjemnil. Niektoré, ako svadby či stužkové, ešte neprerokovali, zrejme sa o nich bude rokovať v stredu na zasadnutí vlády.

Denník N preto pripravil zoznam otázok a odpovedí na časté otázky ohľadne nových opatrení.

Mám lístky do divadla, zasiahnu ma nejaké zmeny?

Podmienky na konanie divadelných a iných hromadných kultúrnych podujatí sa nakoniec od 1. októbra veľmi nezmenia. Aj naďalej bude môcť ísť na hromadné kultúrne podujatie vo vnútri najviac 500 divákov. Do tohto počtu sa nerátajú herci alebo ľudia, ktorí predstavenie pripravujú.

Výnimkou je Bratislava, kde stále platia prísnejšie opatrenia, teda v interiéri najviac 50 ľudí a v exteriéri sto.

V októbri mám ísť na koncert, čo sa pre mňa mení?

Opatrenia, ktoré ohlásili v pondelok po zasadnutí Ústredného krízového štábu, sa týkajú len hromadných podujatí, kde sa sedí. Ide teda napríklad o divadlá či kiná. Pri koncertoch a iných akciách, kde sa stojí, sa ešte majú podmienky spresniť. Do 1. 10. zatiaľ platí, že v exteriéri sa môže zhromaždiť maximálne tisíc ľudí.

Mám sledovať, akej farby je môj okres, alebo sa pravidlá podľa okresu nemenia?

Pravidlá pre rizikovejšie okresy sa líšia a líšia sa aj

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Kultúra, Slovensko, Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie