Denník N

Testy na Slovensku zachytávajú čoraz väčší podiel pozitívnych. Môže to znamenať lepšie vyhľadávanie aj málo testov

Premiér Matovič radí Česku, aby zvýšili testovanie. Ich podiel pozitívnych z celkového počtu testov je vysoký ako u nás počas prvej vlny.

Podiel pozitívnych testov na celkovom počte testovaných posledné týždne mierne rastie. Za pondelok laboratóriá urobili 4 323 testov, pozitívnych bolo 188 testov. Znamená to, že viac ako štyri percentá z testovaných mali pozitívny výsledok.

Pre porovnanie, počas prvej vlny, keď sa na Slovensku testovalo minimálne, bol priemerný 7-dňový podiel pozitívnych testov z celkového počtu testovaných aj viac ako 8 percent. Teraz je to menej ako polovica z tohto počtu.

Vyplýva to z prepočtov Denníka N, ktorý sa pozrel na to, ako sa vyvíja podiel pozitívnych testov na celkovom počte denne vykonaných testov. Podiely sú v grafe zobrazené v svetločervených stĺpcoch.

V grafe je vidieť aj výrazné výkyvy, preto je lepšie trendy sledovať pomocou 7-dňového priemeru. Ten je v grafe zobrazený červenou krivkou. V grafe vidno, že s nárastom druhej vlny rastie aj podiel pozitívnych testov. Kým začiatkom leta sa tento podiel pohyboval tesne nad nulou, dnes dosahuje hodnoty vyše troch percent.

Prečo je to dôležité? Podiel pozitívnych testov môže ukazovať aj to, že krajina málo testuje.

Podiel pozitívnych testov rastie

Lekár Peter Sabaka vidí za narastajúcim podielom pozitívne testovaných tri dôvody.

Jedným

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Slovensko

Teraz najčítanejšie