Denník N

Biochemik: Ak máte rakovinu, môžete žiť 10 rokov, ak dostanete COVID-19, môžete zomrieť do mesiaca. Čo je nebezpečnejšie?

Biochemik Pavol Čekan z MultiplexDX. Foto – archív P. Č.
Biochemik Pavol Čekan z MultiplexDX. Foto – archív P. Č.

S Pavlom Čekanom z MultiplexDX o nových rozlišovacích testoch na chrípku a koronavírus, ale aj o porovnávaní COVID-19 s rakovinou, o tom, prečo COVID-19 nie je banálne ochorenie, či o tom, prečo biochemik zvažoval odchod zo Slovenska.

Chrípka a COVID-19 majú veľmi podobné symptómy, no vyžadujú inú liečbu, preto je dôležité, aby sme ich s nastupujúcou chrípkovou sezónou vedeli odlíšiť.

„Časť ľudí si môže povedať, že na nich lezie chrípka, no v skutočnosti môžu byť chorí na COVID-19,“ hovorí biochemik Pavol Čekan z MultiplexDX.

V spoločnosti predpokladajú, že rozlišovacie testy na chrípku a COVID-19 poskytnú už v prvej polovici októbra.

Čekan pôsobil 20 rokov v zahraničí, najmä v Spojených štátoch, kde pracoval na Rockefellerovej univerzite či v Národnom rakovinovom inštitúte vo Washingtone. V roku 2017 sa vrátil na Slovensko, aby tu pracoval aj na vývoji presnejšej diagnostickej metódy na určovanie rakoviny.

Denník N sa s biochemikom zhováral nielen o nových testoch, ale aj o význame očkovania proti chrípke počas pandémie, o názoroch, že COVID-19 je len „banálne ochorenie“, či o námietkach, že ochoreniu sa venuje príliš veľká pozornosť, takže sa zabúda napríklad na onkologických pacientov.

Čekan prehovoril aj o tom, prečo rozdali desaťtisíce testov na COVID-19 ako humanitárnu pomoc či o obvineniach, že pandémia sa nafukuje, „aby farmabiznis zarobil.“ Na to vedec reaguje takto: „Bývam v prenájme v Karlovej Vsi a jazdím na Peugeote. Ak by mi naozaj išlo len o peniaze, zostal by som v Spojených štátoch, kde som mal vynikajúcu ponuku od Roche.“

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

 • plošné testovanie prebieha od 7:00 do 22:00, otázky a odpovede
 • po rannom nápore sa situácia zlepšila, problémom sú drive-in
 • funguje 99 % odberných miest, vláda sľubuje, že stihnú testovať každého
 • počet pozitívnych je okolo jedného percenta 
 • kto sa nepreukáže negatívnym testom, musí dodržiavať pravidlá zákazu vychádzania, Mikulec už nepovažuje prezidentkinu žiadosť za aktuálnu
 • za piatok pribudlo 2573 prípadov a 7 úmrtí
 • Denné prírastkyVývoj epidémieAktuálna 3D mapa

   Príroda, Zdravie

   Teraz najčítanejšie