Bol prvý, kto Veľkého Fera odsúdil. Dnes sú obaja obvinení. Exsudca Polka skončil tiež vo väzbe

Na podozrenia z korupcie reagovali žalobami a trestnými oznámeniami. Dnes sú obaja vo väzbe. Pre podozrenia, že vďaka nim na žilinských súdoch vládli peniaze a nie spravodlivosť.
Sudca a „podnikateľ“. Pavol Polka a František Tóth. Žilinčania a dlhoroční známi. V súčasnosti už bývalý sudca Pavol Polka a väzobne stíhaný František Tóth priznávajú, že sa poznajú vyše tridsať rokov. Dovolenkovali spolu, napriek tomu svoju „známosť“ nepovažujú za priateľskú. Za takéto označenie sa boli ochotní aj súdiť s novinármi.
Aký bol teda ich vzťah? Podľa uznesení vyšetrovateľa by sa dalo povedať, že boli „obchodnými partnermi“.
„Veľký Fero“, ako Tótha v Žiline prezývali, bol spojkou medzi kriminálnym prostredím a súdmi. Ak sa niekto dostal do problémov, ozval sa mu. On zistil u „Paľa“, čo sa s tým dá robiť. Za úplatky bolo možné všeličo. Od zníženia trestu až po oslobodenie či prepustenie z väzby.
Od augusta minulého roka je „Veľký Fero“ vo väzbe. Po rozhodovaní sudcu pre prípravné konanie špecializovaného súdu Jána Giertliho v nej skončil aj Polka. Aj to je výsledok pondelkovej akcie Plevel. Spolu s Polkom poslal Giertli do väzby aj jeho kolegu z Okresného súdu v Žiline Daniela Béreša a advokáta Ľuboša Mahdoňa. V cele skončil aj Bérešov priateľ z detstva a zároveň Tóthov známy Juraj Filipovič.
Všetci sú podozriví z korupcie. Mali byť súčasťou korupčnej schémy, ktorú Národná kriminálna agentúra (NAKA) rozpletala niekoľko rokov. Zatiaľ je výsledkom 12 obvinených. Polícia v pondelok zadržala aj predsedníčku Krajského súdu v Žiline Evu Kyselovú, prokurátor ju však neobvinil a prepustili ju na slobodu. Kyselová televízii Markíza potvrdila, že policajtom odovzdala dva mobily – súkromný aj pracovný.
Prvý, kto ho odsúdil
Na okolnosti svojho zoznámenia si už Polka ani „Veľký Fero“ nespomínajú. Faktom však je, že