Denník N

Bol prvý, kto Veľkého Fera odsúdil. Dnes sú obaja obvinení. Exsudca Polka skončil tiež vo väzbe

Pavol Polka pred rozhodovaním o väzbe. Foto - TASR
Pavol Polka pred rozhodovaním o väzbe. Foto – TASR

Na podozrenia z korupcie reagovali žalobami a trestnými oznámeniami. Dnes sú obaja vo väzbe. Pre podozrenia, že vďaka nim na žilinských súdoch vládli peniaze a nie spravodlivosť.

Sudca a „podnikateľ“. Pavol Polka a František Tóth. Žilinčania a dlhoroční známi. V súčasnosti už bývalý sudca Pavol Polka a väzobne stíhaný František Tóth priznávajú, že sa poznajú vyše tridsať rokov. Dovolenkovali spolu, napriek tomu svoju „známosť“ nepovažujú za priateľskú. Za takéto označenie sa boli ochotní aj súdiť s novinármi.

Aký bol teda ich vzťah? Podľa uznesení vyšetrovateľa by sa dalo povedať, že boli „obchodnými partnermi“.

„Veľký Fero“, ako Tótha v Žiline prezývali, bol spojkou medzi kriminálnym prostredím a súdmi. Ak sa niekto dostal do problémov, ozval sa mu. On zistil u „Paľa“, čo sa s tým dá robiť. Za úplatky bolo možné všeličo. Od zníženia trestu až po oslobodenie či prepustenie z väzby.

Od augusta minulého roka je „Veľký Fero“ vo väzbe. Po rozhodovaní sudcu pre prípravné konanie špecializovaného súdu Jána Giertliho v nej skončil aj Polka. Aj to je výsledok pondelkovej akcie Plevel. Spolu s Polkom poslal Giertli do väzby aj jeho kolegu z Okresného súdu v Žiline Daniela Béreša a advokáta Ľuboša Mahdoňa. V cele skončil aj Bérešov priateľ z detstva a zároveň Tóthov známy Juraj Filipovič.

Všetci sú podozriví z korupcie. Mali byť súčasťou korupčnej schémy, ktorú Národná kriminálna agentúra (NAKA) rozpletala niekoľko rokov. Zatiaľ je výsledkom 12 obvinených. Polícia v pondelok zadržala aj predsedníčku Krajského súdu v Žiline Evu Kyselovú, prokurátor ju však neobvinil a prepustili ju na slobodu. Kyselová televízii Markíza potvrdila, že policajtom odovzdala dva mobily – súkromný aj pracovný.

Prvý, kto ho odsúdil

Na okolnosti svojho zoznámenia si už Polka ani „Veľký Fero“ nespomínajú. Faktom však je, že

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Korupcia na žilinských súdoch

Slovensko

Teraz najčítanejšie