Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Matovič tajil reformný plán zbytočne, z tohto Miklošovi a Dzurindovi sánka nepadne

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Aká krajina, taký reformný plán. 2. „Babo, raď“ premiér. 3. Mazák začal upratovať na súdoch.

Leaseplan logo Pomáhame naštartovať vaše podnikanie. Nevlastnite. Jazdite! LeasePlan (inzercia)


Správy vyberal a komentoval Filip Obradovič

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanRSS

1. Aká krajina, taký reformný plán

Po tom, čo sa médiá dostali k draftu vládneho reformného programu, je jasné, že Igor Matovič robil okolo 100-stranového dokumentu naozaj zbytočné tajnosti.

Plán, ktorý pripravovali najmä experti z ministerstva financií v spolupráci s poradcami premiéra, pomerne detailne opisuje súčasný stav a pomenúva osem základných oblastí, v ktorých chce vláda prijímať zmeny.

Na prvý pohľad veľkolepý návrh je súborom množstva opatrení, o ktorých sa tu roky vedie debata a ktoré môžu reálne priniesť zlepšenia v jednotlivých oblastiach. Nadšenie opadá v momente, ako si uvedomíte, že game changer – reforma, ktorá by mala ambíciu od základu prebudovať status quo, chýba.

Žiadna revolúcia sa nekoná, a to ani v zúboženom školstve, od ktorého závisí, či sa priblížime k tým najlepším alebo sa budeme ďalej od nich vzďaľovať. Historická šanca na prebudovanie republiky od podlahy totiž spočíva „len“ vo vylepšovaní súčasného stavu.

Výhodou takejto stratégie by mohlo byť, že sa urobí aspoň to, na čo máme. Ibaže v tejto chvíli je pravdepodobné, že ani z tohto reformného ťaženia vlády napokon nič veľké nebude. Dôvodov je viacero.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Podcast Denníka N

Komentáre

Teraz najčítanejšie