Denník N

Newsfilter: Matovič tajil reformný plán zbytočne, z tohto Miklošovi a Dzurindovi sánka nepadne

Minister financií Eduard Heger a premiér Igor Matovič. Foto N - Tomáš Benedikovič
Minister financií Eduard Heger a premiér Igor Matovič. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Aká krajina, taký reformný plán. 2. „Babo, raď“ premiér. 3. Mazák začal upratovať na súdoch.

Ford logo Štýlový Ford Kuga je pripravený vyraziť s vami kamkoľvek. Teraz s fantastickou zľavou až do 10 000 eur.


Správy vyberal a komentoval Filip Obradovič

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanRSS

1. Aká krajina, taký reformný plán

Po tom, čo sa médiá dostali k draftu vládneho reformného programu, je jasné, že Igor Matovič robil okolo 100-stranového dokumentu naozaj zbytočné tajnosti.

Plán, ktorý pripravovali najmä experti z ministerstva financií v spolupráci s poradcami premiéra, pomerne detailne opisuje súčasný stav a pomenúva osem základných oblastí, v ktorých chce vláda prijímať zmeny.

Na prvý pohľad veľkolepý návrh je súborom množstva opatrení, o ktorých sa tu roky vedie debata a ktoré môžu reálne priniesť zlepšenia v jednotlivých oblastiach. Nadšenie opadá v momente, ako si uvedomíte, že game changer – reforma, ktorá by mala ambíciu od základu prebudovať status quo, chýba.

Žiadna revolúcia sa nekoná, a to ani v zúboženom školstve, od ktorého závisí, či sa priblížime k tým najlepším alebo sa budeme ďalej od nich vzďaľovať. Historická šanca na prebudovanie republiky od podlahy totiž spočíva „len“ vo vylepšovaní súčasného stavu.

Výhodou takejto stratégie by mohlo byť, že sa urobí aspoň to, na čo máme. Ibaže v tejto chvíli je pravdepodobné, že ani z tohto reformného ťaženia vlády napokon nič veľké nebude. Dôvodov je viacero.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navýše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii, ale aj na všetkých podcastových platformách

Komentáre

Teraz najčítanejšie