Denník N

Českí Piráti chcú vládnuť. Ich šéf obdivuje Matovičovu kampaň a naštudoval si prehru slovenských progresívcov

Predseda českej Pirátskej strany Ivan Bartoš. Foto - TASR/AP
Predseda českej Pirátskej strany Ivan Bartoš. Foto – TASR/AP

„Spoločnosť, ktorá nie je ochotná akceptovať dredy, si zmenu nezaslúži,“ hovorí šéf českých Pirátov Ivan Bartoš.

Začiatkom októbra čakajú českého voliča dôležité krajské voľby. Nepôjde v nich iba o kreslá pre českých a moravských hejtmanov, ale aj o to, kto ukáže väčšie svaly – teda kto dokáže ohroziť Andreja Babiša a jeho politické hnutie ANO. Najneskôr o rok sa totiž v českých parlamentných voľbách bude hrať o premiérske kreslo.

Keď sa šéfa českých Pirátov Ivana Bartoša spýtate, kto je jeho vzor, odpovie inštinktívne: americký bojovník za ľudské práva Martin Luther King. Na „ozajstného“ politika si poslanec s charakteristickým účesom z dredov spomenie až na druhý pokus – oceňuje podľa vlastných slov napríklad rétorické schopnosti bývalého britského premiéra Tonyho Blaira.

Nenechajte sa však zmiasť symptómami idealizmu, hoci sa zdajú celkom autentické. Je to predovšetkým vďaka Bartošovmu zmyslu pre disciplínu a politickému talentu, že sa Piráti stali nečakaným fenoménom českej politiky. Už dnes strana, konkrétne ich primátor Zdeněk Hřib, riadi Prahu.

Štíhly a energický veriaci husita Bartoš má ambíciu postaviť sa do čela krajiny. V rozhovore pre Denník N naliehavo vyjadril túžbu po jednom:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Andrej Babiš

Svet

Teraz najčítanejšie