Denník N

V deviatich šoférovala auto, v jedenástich už jazdila preteky. Poráža ženy aj mnohých mužov

Bianka Kiškováčová s otcom Erikom. Foto - Karol Sudor
Bianka Kiškováčová s otcom Erikom. Foto – Karol Sudor

Nehrala sa s bábikami, ale s autodráhou. V detskom kočíku vozila hračkárske zbrane. Bianka Kiškováčová zo Želoviec dnes hrá ženskú prvú futbalovú ligu.

Keď sme s manželkou pred tromi rokmi kúpili roky neobývaný dom na dedine pri Veľkom Krtíši, jedno poobedie sme sa v záhrade snažili zbaviť obrovskej buriny. Zrazu sa ozval hlasný rev motora na aute. Niekto ho túroval do vysokých obrátok. Podišiel som bližšie a videl som, že auto je len dva dvory od nás. Spod otvorenej kapoty sa vynorila hlava mladej dievčiny. Bianka Kiškováčová vtedy mala 17 rokov.

Dnes má 20 rokov a vyštudovanú obchodnú akadémiu, pracuje ako predavačka. Každý ju volá Biba a ľudia v okrese ju poznajú ako úspešnú automobilovú pretekárku a zároveň prvoligovú futbalistku Dukly Banská Bystrica, ktorá si zahrala aj v slovenskej reprezentácii.

S Bibou aj jej otcom Erikom, ktorý pracuje v zbore väzenskej a justičnej stráže, si sadáme v altánku na dvore, asistuje nám ich obrovský čierny pes. Rozhovoria sa o amatérskych automobilových pretekoch a ich kategóriách, ako sú seriály, slalomy, minirally či šprinty. A tiež o triedach pretekov rozdelených podľa kubatúry áut, ich náhonu či veku a pohlavia pretekárov.

Ako človeku, ktorý vie auto iba natankovať a ktorého vrcholným výkonom je dolievanie zmesi do ostrekovača, sa mi to snažia polopatisticky vysvetliť. Márne.

Desiatky víťazných pohárov

Biba donedávna súťažila v juniorskej triede aj s chlapcami, ktorých obvykle porážala, už roky však jazdí aj v ženskej triede, kde niekoľko sezón po sebe obsadzuje prvé miesta. Súťaží s autom, ktorého motor má objem 1300 centimetrov kubických, a v detskej izbe má desiatky víťazných pohárov. Premýšľam, koľko hodín môže trvať, kým na všetkých utrie prach.

Šoférovať začala už týždeň pred deviatymi narodeninami, hoci vtedy horko-ťažko dočiahla na pedále a ledva dovidela na cestu. V jedenástich rokoch už naostro pretekala. Keď sa Erikovi zdá, že tomu príliš neverím,

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Životy žien

Slovensko

Teraz najčítanejšie