Denník N

Ľudstvo sa zbláznilo, je to naša vina, priznávajú bývalí riaditelia firiem zo Silicon Valley

Foto - Netflix
Foto – Netflix

Je hneď presvedčivejšie, keď hovorí o zhubnosti sociálnych sietí niekto, kto vynašiel tlačidlo palec hore pre Facebook. Aj o tom je film Sociálna dilema.

Tim Kendall pracoval na vysokých pozíciách v Silicon Valley. Pre Facebook a Pinterest. Spomína na to, že keď prišiel domov, nedokázal odložiť svoj mobilný telefón.

„Mal som dve malé deti, ktoré potrebovali lásku a pozornosť. Lenže aj keď som stál doma v špajzi, písal som email alebo prezeral Pinterest. Vravel som si, aké ironické: v práci tvorím niečo, čomu potom sám podľahnem. Aj keď som mal pohľad do zákulisia, stále som svoje používanie sociálnych médií nedokázal ovládať,“ hovorí v dokumente Sociálna dilema.

Americký režisér Jeff Orlowski svoj film nakrútil o tom, o čom pochybuje dnes iba málokto: že sociálne médiá majú na človeka a spoločnosť škodlivé dosahy. Vyspovedal pritom ľudí, ktorí o tom niečo vedia a majú to z prvej ruky, pretože ich sami pomáhali vyvíjať.

Bývalí zamestnanci technofiriem z Kalifornie pred kamerou hovoria, že Facebook, Twitter či Gmail nielen budia závislosť, ale sú pre ľudstvo existenčnou hrozbou.

Ironické na tom celom je, že sa vo filme skloňujú služby Pinterest, Snapchat, TikTok či Uber, ale

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Filmové recenzie

Kultúra

Teraz najčítanejšie