Denník N

Svetový newsfilter: Európske sankcie voči Bielorusku zablokoval trójsky kôň Moskvy

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Dobrý deň,

protesty v Bielorusku pretrvávajú. Aj naďalej ich sprevádza zatýkanie a Lukašenkova snaha udržať sa pri moci za každú cenu. Vo Svetovom newsfiltri vysvetľujeme, ako jednotu EÚ voči Lukašenkovmu režimu narušil Cyprus, píšeme aj o ničivých požiaroch v USA a prelomových rokovaniach v Afganistane.

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanRSS

Európa: Cyprus ako trójsky kôň

Lídri Európskej únie často rozprávajú o tom, že spolok 27 krajín je postavený na spoločných hodnotách. V pozadí fungovania Únie však prebiehajú cynické hry jednotlivých štátov.

Tie nemajú problém presadzovať svoje záujmy na úkor spomínaných hodnôt, medzi ktoré patria napríklad ľudské práva. Ukážkovým príkladom je Cyprus, ktorý zablokoval prijatie sankcií proti Bielorusku.

O čo ide: Napriek tomu, že lídri EÚ sa dohodli, že po zmanipulovaných voľbách neuznajú Alexandra Lukašenka ako prezidenta a urýchlene pripravia sankcie, celý proces natiahol práve Cyprus.

Zdroj z Európskej služby pre vonkajšiu činnosť, čiže diplomacie EÚ, Denníku N povedal, že Cyprus použil obštrukciu – rovnako, ako to zvyknú robiť aj iné krajiny v iných prípadoch.

Cyprus podľa diplomata argumentoval tým, že sa nemá dôvod zaoberať Bieloruskom, ktoré ani nie je v EÚ, ak sa zaň Únia poriadne nepostavila pri konflikte s Tureckom, ktorý prebieha v Stredozemnom mori a súvisí s tureckou snahou ťažiť tam nerastné suroviny.

Cyprus výmenou za podporu sankcií proti bieloruskému režimu požadoval nový „blacklist“ proti tureckým predstaviteľom.

Sankcie proti Bielorusku skôr či neskôr budú. Otázkou už je len to, koľkí predstavitelia režimu na zozname sankcií budú.

Ministri zahraničných vecí by sa na nich mohli dohodnúť v pondelok, no od prvých vyhlásení o potrestaní bieloruského režimu už prešlo niekoľko týždňov a v hre je aj reputácia EÚ.

Ruská návšteva: Cyprus prijatie sankcií natiahol v čase, keď ho navštívil ruský šéf diplomacie Sergej Lavrov, čo vyvoláva dojem, že aj to mohlo mať vplyv na konanie vlády.

Moskva stojí za bieloruským diktátorom a dlhodobo sa snaží podporovať vo vnútri EÚ konflikty. Čím nejednotnejšie Únia vystupuje, tým viac to Kremľu vyhovuje.

Foto – TASR/AP

Podozrenie, že Cyprus vystupuje v EÚ ako trójsky kôň Moskvy, však vyvolávajú aj vážnejšie veci ako naťahovanie sankcií proti Bielorusku. Okrem

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Afganistan

Iné podcasty Denníka N

Koronavírus

    Svetový newsfilter

    Svet

    Teraz najčítanejšie