Denník N

V tomto meste zdochol pes

Je nová komédia divadla GUnaGU o nude na Slovensku, o nude v malom meste, ktorú ľudia často zaháňajú flirtom a neverami. Premiéru chystá 26. septembra 2020 a pre Denník N porozprával o nej umelecký šéf GUnaGU Viliam Klimáček.

Vaša najnovšia hra V TOMTO MESTE ZDOCHOL PES, ktorú aj režírujete, svojim názvom evokuje situáciu, ktorú cítime ostatného polroka všetci.

Že v tomto meste, ale nielen v ňom, zdochol pes? Žiaľ, že na Slovensku „zdochol“ esprit a radosť zo života, ktorej tu aj tak nikdy veľmi nebolo, je smutný fakt. Ochranné opatrenia proti pandémii nás naučili báť sa a sedieť doma.

Neobhajujem umŕtvenie spoločenského života, ale nie je to práve tá opatrnosť, ktorá spôsobila, že máme voči okolitým krajinám oveľa menej obetí?

A za akú cenu? Divadlo a kultúra má obetí nepočítane. Veď rušíme premiéry, festivaly, koncerty, zatvárame kluby. A o skrachovaných reštauráciách, cestovkách a malých firmách ani nehovorím. Ale vážne. Nebezpečie Covidu nespochybňujem. Kým som sa nestal profesionálnym divadelníkom, robil som deväť rokov lekára. Na súčasných opatreniach mi vadí, že pravidlá, ktorými máme chrániť divákov, sa menia zo dňa na deň a sú tak nejasne formulované, že každý si ich vysvetľuje po svojom. A predovšetkým mi vadí, že obmedzenia neplatia rovnako pre všetkých. Tentoraz si to najviac odniesla Bratislava a bolo to veľmi hlasné au!

Na obmedzenie počtu divákov v sále ste reagovali happeningom v GUnaGU – Slávnostné Zatváranie radov…

Áno, na štátny sviatok Sedembolestnej sme slávnostne v GUnaGU zatvorili každý druhý rad. A zatvorené rady sme pomenovali na počesť ľudí, ktorí ostatného pol roka riadia dramaturgiu našich divadiel a spoločenský život na Slovensku. Už pár dní tak v GUnaGU máme Mikasov zatvorený rad, Krajčího zatvorený rad, Matovičov zatvorený rad, Milanovej zatvorený rad a malý pol rad vzadu sme zatvorili ako Klusov riadok. Možno niekto z menovaných naozaj chce kultúre pomôcť, ale sú to len hamletovské slová, slová, slová – a žiadne činy.

Vaša najnovšia hra má podtitul „milenci a milenky“.

Je to komédia o nude na Slovensku, o nude v malom meste, ktorú ľudia častokrát zaháňajú flirtom a neverami. Nie je to teda hra o karanténe, to nech robia Televízne noviny. Divadlo má byť nad vecou, ostatne, napísal som to už v januári. Je to komédia o láske, o partnerských sporoch a rozvode, teda čierna komédia. Je o utajovanej láske, pretože ten, kto miluje menej, víťazí – to znamená, trpí menej ako ten, ktorý síce miluje viac, ale je odmietnutý a prehráva. Ako hovorí jedna postava – láska je drbnutá…

Čo to má spoločné so psom?

Pes je dôležitým hrdinom – ako hovorí už názov, je po smrti, chystá sa mu veľkolepý pohreb, pretože bol miestny miláčik. A pohreb bude moderovať bývalá rodáčka, teraz moderátorka relácie Nemé tváre, preslávená ochranou stratených mačiatok a psíkov. A ktorá tajne miluje… koho, uvidíte. Situácie v mojej hre najlepšie vystihuje veta: Peter chce Moniku, Monika chce Lujzu, Lujza chce Viktora, Viktor chce psa.

Kto hrá tie zauzľované vzťahy?

Mám skvelých hercov a užívam si réžiu s nimi. Sú nielen výborní komici, ale keď treba, aj vážni činoherci. Lujza Garajová – Schrameková hrá majiteľku čajovne Jazzmín, Viktor Horján je starosta mestečka, Eva Sakálová hrá televíznu celebritu, Peter Ondrejička jej poskoka. A v roli psa exceluje Michal Rovňák.

Odohráte vašu novinku aj pre päťdesiat ľudí?

Samozrejme! Chceme hrať! Snažíme sa odohrať všetky predstavenia, ktoré máme na plagáte, aj keď príde málo divákov. Ľudia sú vystrašení, denne masírovaní počtami chorých a boja sa prísť do divadla. Stále nám vyvolávajú a píšu na facebook, či hráme a my im stále odpovedáme, že samozrejme, hráme. Ak by ste dovolili, zakričím tu v Denníku N: HRÁME A TEŠÍME SA NA VÁS!!!

Čo by ste odkázali nerozhodným divákom?

Že pokojné sedenie s rúškom v sále je menej nebezpečné ako jazda v hromadnej doprave či nákup v obchodnom centre. Divadlo nie je svadba, kde sa je a pije a do tváre vám spieva fučiaci opilec. Príďte, dezinfikujeme sálu každý deň. Budete len sedieť, pozerať sa a baviť. A spievať nemusíte, sľubujem.

Kompletný program divadla GUnaGU je na www.gunagu.sk a facebooku gunagu. Lístky predáva Ticketportal.

Kultúra

Teraz najčítanejšie