Denník N

V Bielom dome skončil, keď sa postavil Trumpovi. Vindman vysvetlil, prečo si pred prezidentom vybral ústavu

Dôstojník ozbrojených síl USA a expert na Ukrajinu Alexander Vindman počas vypočúvania pred výborom Snemovne reprezentantov kongresu USA pre spravodajské služby v novembri. Foto - TASR/AP
Dôstojník ozbrojených síl USA a expert na Ukrajinu Alexander Vindman počas vypočúvania pred výborom Snemovne reprezentantov kongresu USA pre spravodajské služby v novembri. Foto – TASR/AP

Veterán z Iraku svedčil v kongrese proti Trumpovi, potom prišiel o prácu. Podplukovník Alexander Vindman poskytol Atlanticu prvý rozhovor od impeachmentu, prezidenta v ňom označil za „užitočného idiota“.

Keď americký kongres minulý rok viedol proces impeachmentu voči Donaldovi Trumpovi, podplukovník Alexander Vindman bol kľúčovým svedkom.

Rozprával o telefonáte Trumpa s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským, od ktorého vraj chcel, aby viedol vyšetrovanie proti Joeovi Bidenovi, Trumpovmu protikandidátovi v najbližších prezidentských voľbách.

Vindman, ktorého široká verejnosť pred škandálom veľmi nepoznala, mal pri impeachmente dôležitú úlohu. Zároveň sa podľa amerických médií po svedeckej výpovedi stal jedným z cieľov Trumpovej odplaty, o ktorej sa hovorilo od februára.

Vindman už nepracuje v Bielom dome na predchádzajúcej pozícii v Rade národnej bezpečnosti (NSC) a v Trumpovej administratíve skončil  aj jeho brat Jevgenij, ktorý s impeachmentom nemal priamo nič spoločné.

Alexander na začiatku týždňa poskytol rozsiahly rozhovor magazínu The Atlantic, svoj prvý od svedectva v kongrese. Keď ho zdieľal na svojom Twitteri, na adresu Trumpa napísal: „Je to trochu orwellovské. Hlavným cieľom tohto prezidenta je, aby ste neverili tomu, čo ste videli a počuli.“

 

Šéfredaktorovi Atlanticu Jeffreymu Goldbergovi vysvetľoval, ako sa Trump svojou politikou snaží potešiť ruského prezidenta Vladimira Putina: „Trump by mal byť považovaný za užitočného idiota a spolucestujúceho, čo z neho robí aj nevedomého Putinovho agenta.“

Goldberg oba termíny vysvetlil. „Užitočný idiot“ má byť „hlupákom“, ktorý podporuje „autoritárske režimy“. „Spolucestujúci“ je zase niekto, kto zdieľa nenávisť k demokracii.

Vindman svedčil na jeseň 2019 a tvrdil, že Trump sa pokúšal dotlačiť Zelenského k začatiu vyšetrovania. Po oslobodzujúcom rozsudku na začiatku februára však Vindmana vyhodili z rady a v júni Washington Post informoval, že administratíva zablokuje jeho plánované povýšenie. V júli napokon z armády odišiel, a teraz sa venuje štúdiu medzinárodných vzťahov na Univerzite Johna Hopkinsa.

Dve zahraničné politiky

Vindman prišiel do Ameriky ako malý chlapec v roku 1979. Jeho otec, ktorému krátko predtým zomrela manželka, emigroval zo Sovietskeho zväzu aj s troma malými synmi a so svokrou.

Chlapcov vychovával ako patriotických Američanov, všetci neskôr vstúpili do armády. Alexander bojoval v Iraku a zranil sa pri výbuchu bomby, vyznamenali ho Purpurovým srdcom. Neskôr sa v NSC stal riaditeľom pre európske záležitosti, mal na starosti aj Ukrajinu. Práve on organizoval telefonát so Zelenským, ktorý spolu s ostatnými úradníkmi počúval.

„Chcel by som od vás láskavosť,“ mal povedať Trump Zelenskému. „Veľa sa rozpráva o Bidenovom synovi, že Biden zastavil trestné stíhanie, a veľa ľudí o tom chce vedieť. Bolo by skvelé, ak by ste s generálnym prokurátorom mohli niečo s tým spraviť. Biden sa chvastal, ako zastavil stíhanie, tak ak by ste sa na to mohli pozrieť…“

Vindman pre Atlantic rozprával, ako ho Trumpov telefonát prekvapil. Až potom vraj pochopil, že Trumpova administratíva mala v skutočnosti dve rozdielne zahraničné politiky – jednu z nich viedol NSC a ďalšie agentúry, a druhá mala patriť Trumpovmu advokátovi Rudymu Giulianimu, s „cieľom zabezpečiť Trumpovo znovuzvolenie“.

„Tušil som, že (Trumpov telefonát) je kriminálny, vedel som, že je zlý. Trump vedel, že Zelenský s ním potreboval stretnutie vo Washingtone, aby posilnil svoju pozíciu voči domácej opozícii,“ dodal. „Považoval som to za nedôstojné amerického prezidenta, aby tlačil na zahraničného lídra, nech hľadá špinu na amerického politika.“

Keď Vindman začal pred kongresom vypovedať, svojmu otcovi odkázal: „Budem v poriadku pre to, že poviem pravdu.“ Dostal sa vraj do konfliktu, keď si musel „vybrať medzi prezidentom a ústavou“, čo „nikto v armáde nechce“.

Goldberg sa ho spýtal, či môže Rusko Trumpa vydierať. „Možno majú a možno nemajú naňho špinu, ale nemusia ju použiť,“ odpovedal. „V armáde to voláme ‚free chicken‘ (kura zadarmo), teda niečo, pre čo sa nemusíte namáhať, príde to k vám samo. Presne toto majú Rusi v Trumpovi: kura zadarmo.“

Trump sa bráni

John Bolton, bývalý bezpečnostný poradca Bieleho domu, v júnovej knihe The Room Where It Happened (Miestnosť, kde sa to stalo), konštatoval, že Trump sa snažil získať pomoc aj od čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga, aby dosiahol znovuzvolenie.

Po impeachmente Vindman v armáde skončil a podľa Benjamina Wittesa z Atlanticu sa pridal do „klubu čestných ľudí, na ktorých prezident zacielil preto, že hovorili pravdu“.

Trump sa však na Twitteri bránil, že vyhodenie bratov Vindmanovcov nesúviselo s Alexandrovou výpoveďou.

„(Alexandra) ani nepoznám, nikdy som sa s ním nerozprával ani nestretol. Bol však veľmi neposlušný, nesprávne podal obsah mojich ‚perfektných‘ telefonátov a jeho nadriadený o ňom podal strašné hlásenie, kde verejne povedal, že Vindman mal problém s úsudkom,“ napísal.

Wittes však konštatuje, že neposlušnosť bola v skutočnosti iba „statočným hovorením pravdy“.

„Napriek tomu, čo sa stalo, naďalej verím v ‚Americký sen‘. Verím tomu, že v Amerike na práve záleží. Chcem pomáhať pri tom, aby sa to týkalo všetkých Američanov,“ vyhlásil podľa CNN.

Svet

Teraz najčítanejšie