Denník N

Rusi budú pred cestou na Slovensko dávať odtlačky prstov, Schengen mení pravidlá pre víza

Ilustrácia Michaely Chmelíčkovej
Ilustrácia Michaely Chmelíčkovej

Schengenské štáty sprísňujú vydávanie víz: aj pri ceste na Slovensko dostanú prichádzajúci turisti víza len vtedy, ak si nechajú urobiť odtlačky prstov. Diplomati ich upokojujú, že to nesúvisí s konfliktom na Ukrajine a postupne zavedú túto povinnosť aj pre ďalšie krajiny.

Vybaviť si schengenské vízum dnes trvá v lepšom prípade niekoľko hodín. Záujemca si okrem pasu musí pripraviť potvrdenie, že má dohodnuté ubytovanie, že má na účte dosť peňazí alebo napríklad že má doma stále zamestnanie.

Úradníci na konzulátoch vďaka tomu získajú zdanlivú istotu, že sa dotyčný po vypršaní víza vráti späť do vlasti.

Pre občanov Ruska sa táto procedúra od polovice septembra ešte o niečo skomplikuje.

Krajiny schengenského priestoru vrátane Slovenska alebo Česka budú od Rusov vyžadovať, aby po novom odovzdávali aj odtlačky prstov.

„Hlavným cieľom tohto opatrenia je bezpečnosť. Biometrické údaje potvrdia totožnosť dotyčného žiadateľa, čo prinesie presnejšie a rýchlejšie kontroly na hraniciach,“ oznamuje napríklad na svojich stránkach česká ambasáda v Moskve.

Odtlačky budú musieť odovzdať pri svojej prvej ceste, po dobu nasledujúcich piatich rokov už budú toho ušetrení.

Údaje sa následne uchovajú v databáze, do ktorej majú prístup všetky schengenské krajiny.

Rusko len ďalšie v poradí

Diplomati európskych krajín pritom zdôrazňujú, že toto opatrenie nie je namierené proti Rusom. A nijak ani nesúvisí so sankciami za vojnu na Ukrajine.

Rusko sa jednoducho stalo len ďalším štátom v poradí, ktorému túto povinnosť zavedú.

„S odoberaním odtlačkov prstov vo vízovom konaní sa začalo už pred niekoľkými rokmi v severoafrických štátoch. Postupuje sa podľa regiónov,“ uvádza slovenské ministerstvo zahraničia.

Russian_passports (1)
Pas na vstup do štátov Európskej únie zďaleka nestačí. Foto – Wikipedia

Napríklad v priebehu júna začala táto povinnosť platiť pre Ukrajincov a obyvateľov ďalších postsovietskych krajín. V najbližšej dobe prídu na rad aj Číňania, Japonci, Indovia či Kórejčania.

„Do konca tohto roku by mal byť zber odtlačkov prstov dokončený pre všetky krajiny, ktorých sa týka vízová povinnosť,“ dodáva ministerstvo.

Väčšia bezpečnosť?

Viacerí Rusi však chystané opatrenie vnímanú citlivo. Na diskusných fórach píšu, že nabudúce si namiesto dovolenky v Európe zaplatia radšej výlet do Turecka, Egypta či Vietnamu, ktoré od nich žiadnu veľkú byrokraciu nevyžadujú. Alebo že budú cestovať len po Rusku.

„Európa nechce našich turistov, čo je však pre nás dobrá správa. Aspoň bude väčšia šanca, že pôjdu na Krym alebo do Krasnodarského kraja,“ napísal napríklad jeden z návštevníkov portálu Otzyv.ru.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Dennika N.

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie