Denník N

Rusi budú pred cestou na Slovensko dávať odtlačky prstov, Schengen mení pravidlá pre víza

Ilustrácia Michaely Chmelíčkovej
Ilustrácia Michaely Chmelíčkovej

Schengenské štáty sprísňujú vydávanie víz: aj pri ceste na Slovensko dostanú prichádzajúci turisti víza len vtedy, ak si nechajú urobiť odtlačky prstov. Diplomati ich upokojujú, že to nesúvisí s konfliktom na Ukrajine a postupne zavedú túto povinnosť aj pre ďalšie krajiny.

Vybaviť si schengenské vízum dnes trvá v lepšom prípade niekoľko hodín. Záujemca si okrem pasu musí pripraviť potvrdenie, že má dohodnuté ubytovanie, že má na účte dosť peňazí alebo napríklad že má doma stále zamestnanie.

Úradníci na konzulátoch vďaka tomu získajú zdanlivú istotu, že sa dotyčný po vypršaní víza vráti späť do vlasti.

Pre občanov Ruska sa táto procedúra od polovice septembra ešte o niečo skomplikuje.

Krajiny schengenského priestoru vrátane Slovenska alebo Česka budú od Rusov vyžadovať, aby po novom odovzdávali aj odtlačky prstov.

„Hlavným cieľom tohto opatrenia je bezpečnosť. Biometrické údaje potvrdia totožnosť dotyčného žiadateľa, čo prinesie presnejšie a rýchlejšie kontroly na hraniciach,“ oznamuje napríklad na svojich stránkach česká ambasáda v Moskve.

Odtlačky budú musieť odovzdať pri svojej prvej ceste, po dobu nasledujúcich piatich rokov už budú toho ušetrení.

Údaje sa následne uchovajú v databáze, do ktorej majú prístup všetky schengenské krajiny.

Rusko len ďalšie v poradí

Diplomati európskych krajín pritom zdôrazňujú, že toto opatrenie nie je namierené proti Rusom. A nijak ani nesúvisí so sankciami za vojnu na Ukrajine.

Rusko sa jednoducho stalo len ďalším štátom v poradí, ktorému túto povinnosť zavedú.

„S odoberaním odtlačkov prstov vo vízovom konaní sa začalo už pred niekoľkými rokmi v severoafrických štátoch. Postupuje sa podľa regiónov,“ uvádza slovenské ministerstvo zahraničia.

Russian_passports (1)
Pas na vstup do štátov Európskej únie zďaleka nestačí. Foto – Wikipedia

Napríklad v priebehu júna začala táto povinnosť platiť pre Ukrajincov a obyvateľov ďalších postsovietskych krajín. V najbližšej dobe prídu na rad aj Číňania, Japonci, Indovia či Kórejčania.

„Do konca tohto roku by mal byť zber odtlačkov prstov dokončený pre všetky krajiny, ktorých sa týka vízová povinnosť,“ dodáva ministerstvo.

Väčšia bezpečnosť?

Viacerí Rusi však chystané opatrenie vnímanú citlivo. Na diskusných fórach píšu, že nabudúce si namiesto dovolenky v Európe zaplatia radšej výlet do Turecka, Egypta či Vietnamu, ktoré od nich žiadnu veľkú byrokraciu nevyžadujú. Alebo že budú cestovať len po Rusku.

„Európa nechce našich turistov, čo je však pre nás dobrá správa. Aspoň bude väčšia šanca, že pôjdu na Krym alebo do Krasnodarského kraja,“ napísal napríklad jeden z návštevníkov portálu Otzyv.ru.

Úradníci schengenských krajín preto turistov uisťujú, že nová procedúra im prinesie len minimálnu záťaž.

„Odňatie odtlačkov je otázkou niekoľkých minút. Nedá sa teda hovoriť o výraznom nepohodlí. Naopak, vďaka novej procedúre sa zvýši bezpečnosť pre všetkých legálne cestujúcich návštevníkov,“ uvádza k tomu tlačový odbor českého ministerstva zahraničia.

Vo veľkom Rusku to môže byť problém

Je však otázne, či všetko bude prebiehať tak hladko. Mnohí Rusi si dnes totiž nevybavujú víza priamo na konzulátoch, ale v takzvaných vízových centrách.

Tie spravujú externé firmy, ktoré od záujemcov pozbierajú potrebné doklady a odnesú ich na zastupiteľské úrady. Ich výhodou je, že sú otvorené aj mimo tradičných úradných hodín a pôsobia i v mestách, kde bežné ambasády alebo konzuláty chýbajú.

Podľa oficiálnych vyjadrení by aj tieto vízové centrá mali dostať možnosť snímať odtlačky prstov.

Avšak napríklad vízové centrum v miliónovom meste Perm v týchto dňoch záujemcom oznamuje, že stále nevie, či bude mať všetky potrebné prístroje.

Pokiaľ sa to nestane, miestni obyvatelia budú musieť po víza cestovať do šesťsto kilometrov vzdialeného Jekaterinburgu, kde sú najbližšie konzuláty.

„Každý rok jazdím na dovolenku do Európy. Pokiaľ si však odtlačky prstov nebudem môcť urobiť niekde naokolo, radšej pôjdem do Turecka,“ poznamenala tridsaťdvaročná úradníčka Ksenia zo spomínaného Permu.

Ruských turistov ubúda

Rusi dlhodobo patria do desiatky najčastejších návštevníkov Slovenska. Podľa štatistík Slovenskej agentúry pre cestovný ruch sa ich vlani ubytovalo v tunajších hoteloch či penziónoch zhruba 41-tisíc.

V porovnaní s turistami z okolitých krajín nejde o významné číslo: napríklad Nemcov bolo vlani 138-tisíc, Poliakov 158-tisíc a Čechov 437-tisíc.

Na druhej strane, Rusi sa obvykle na Slovensku zdržujú dlhšie. Podľa štatistík u nás trávia priemerne štyri noci (Česi v priemere tri noci, Poliaci 2,5 noci).

„Rusi sú celoročnými návštevníkmi slovenských kúpeľov, najmä v Piešťanoch, Lúčkach, Trenčianskych a Rajeckých Tepliciach. V zime zase vyhľadávajú oddych a lyžovačku vo Vysokých Tatrách a na Liptove,“ približuje hovorca agentúry pre cestovný ruch Martin Šebesta.

Kúpele v Trenčianskych Tepliciach, ktorých súčasťou je aj pôvodný turecký kúpeľ Hammam z konca 19. storočia, sú vyhľadávané aj Rusmi. Foto - TASR
Kúpele v Trenčianskych Tepliciach, ktorých súčasťou je i pôvodný turecký kúpeľ Hammam z konca 19. storočia, sú vyhľadávané aj Rusmi. Foto – TASR

V dôsledku zhoršenia vzťahov so Západom i prepadu hodnoty ruského rubľa však dnes ruských turistov jazdí podstatne menej než v minulosti. „V súčasnosti zaznamenávame pokles návštevníkov z Ruska o takmer štyridsať percent,“ upresňuje Šebesta.

Či tieto čísla nejako ovplyvní i najnovšia povinnosť s odtlačkami prstov, sa ukáže v najbližších mesiacoch. „Nemáme dôvod domnievať sa, že by poskytnutie odtlačku prstov malo odradiť poctivých turistov a návštevníkov od cesty do EÚ,“ tvrdí slovenské ministerstvo zahraničia.

Agentúra pre cestovný ruch je však už o niečo opatrnejšia. „Záujem návštevníkov z Ruskej federácie súvisí predovšetkým s ekonomickou a politickou situáciou. Na druhej strane, vo všeobecnosti platí, že akékoľvek administratívne komplikácie ovplyvňujú rozhodovanie ľudí pri výbere dovolenkovej destinácie,“ dodáva Šebesta.

Čo obnáša vybavenie schengenského víza pre turistov

  • doklad o účele cesty (napríklad pozvanie, potvrdenie z cestovnej kancelárie, vstupenka na kongres a pod.)
  • doklad o ubytovaní alebo doklad o dostatočnom množstve peňazí na ubytovanie
  • doklad o dostatočnom množstve peňazí na obživu po dobu predpokladaného pobytu a o dostatočnom množstve peňazí na návrat do vlasti
  • doklad o zámere opustiť schengenský priestor pri uplynutí víza (napríklad rezervácia spiatočnej letenky, doklad vlastníctva nehnuteľnosti vo vlasti, doklad preukazujúci, že žiadateľ má trvalé zamestnanie)
  • doklad o cestovnom poistení
  • poplatok 35 eur za vybavenie víza alebo príplatok pri využití služieb vízového centra (môže byť i 120 eur)

Čo obnáša vybavenie ruského víza pre turistov

  • poukážku z cestovnej kancelárie, pozývací list alebo potvrdenie o prijatí turistu
  • cestovné poistenie
  • poplatok 35 eur za vybavenie víza, príplatok 25 eur pri využití vízového centra, prípadne 15 eur za vybavenie poukážky z cestovnej kancelárie

Prečítajte si knihu od Vladimíra Šnídla: Pravda a lož na Facebooku

Viac

Teraz najčítanejšie