Denník N

Nechali by ste pracovať kuchárku so salmonelou, keby nemala príznaky? Päť rýchlych správ o koronavíruse

Ilustračné foto – Unsplash/Emin Baycan
Ilustračné foto – Unsplash/Emin Baycan

Autor je imunológ, pôsobí v Slovenskej akadémii vied

Každým dňom pribúdajú stovky nových vedeckých článkov na tému koronavírusu SARS-CoV-2 a s ním súvisiacej choroby COVID-19.

Absolútna väčšina z nich však neprejde kontrolou kvality – takzvaným procesom peer-review, čo znamená, že články neboli posúdené nezávislými odborníkmi, ale iba editormi časopisov. Môže sa preto stať, že nie všetky informácie, ktoré sú denne publikované, sú skutočne spoľahlivé.

V tej záplave noviniek sa však dajú nájsť aj také, čo vykazujú vyššiu mieru spoľahlivosti, lebo pochádzajú z renomovaných vedeckých inštitúcií a boli publikované v kvalitných vedeckých časopisoch.

Tu je prehľad piatich správ z tohto týždňa, ktoré považujeme za dôležité a zároveň spoľahlivé:

1. Najväčší šíritelia nákazy

Niekedy sa stáva, že vedecké články doslova „objavia nový kontinent“, ako vravia cimrmanológovia. Povedzme to priamo – Ameriku.

Taký je aj prípad štúdie v časopise Royal Society Open Science, v ktorej sa píše, že ľudia si počas prvých dní pandémie uvedomili riziko a viac sa angažovali v činnostiach, ako je umývanie rúk a dodržiavanie odstupu.

To je vari logické. Každému aspoň trocha chápavému človeku musí byť predsa nad slnko jasné, že keď sa sčista-jasna objaví vírus, ktorý má schopnosť zabíjať, tak sa ľudia začnú správať zodpovedne. Na to azda nepotrebujeme vedeckú štúdiu. Alebo nie?

Jej autori ďalej uvádzajú, že takisto identifikovali množinu účastníkov, ktorá mala naďalej pocit, že nie je vystavená žiadnemu riziku, a preto sa jej správanie nijako nezmenilo.

Práve táto skupina obyvateľstva je do

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Veda, Zdravie

    Teraz najčítanejšie