Vitajte v kraji, kde domy stoja 10-tisíc. Miestni ich skupujú len preto, aby za plotom nemali geto

Na Gemeri sa zvádza boj o susedstvo. Pre lacné reality sa sem sťahujú problémoví susedia, neraz na popud špekulantov z iných obcí, ktorí kupujú domy pre tých, ktorých nechcú vo svojom okolí.
V nejakom paralelnom vesmíre by Jelšava mohla byť príjemným letoviskom. Taká Banská Štiavnica východu. Meštianske domy s klenbami by sa menili na útulné víkendové byty, Námestie republiky pred Kostolom sv. Petra a Pavla by obsadili kaviarne, na nádvorí kaštieľa Coburgovcov by v piatok a sobotu hrali divadlá a kapely.
V realite sa v meste s unikátnou architektúrou a pamiatkovou zónou nakopili roky neriešené problémy Slovenska na jednom mieste. Chudoba je všadeprítomná, ekologická situácia veľmi zlá.
Trochu čísel
Jelšava má niečo vyše 3200 obyvateľov a takmer polovicu z nich tvoria Rómovia. Asi 370 ľudí je nezamestnaných, čo predstavuje 20 percent aktívnej populácie.
Pamiatková zóna pozvoľna chátra, o kúpyschopnosti miestnych najlepšie vypovedá, že donedávna tam nebola otvorená ani len poriadna reštaurácia. Na mesto padá prach. To nie je metafora. Z pohľadu kvality ovzdušia je na tom Jelšava najhoršie na Slovensku, vlani boli limitné hodnoty prachových častíc (PM10) prekročené 61-krát za rok. Vlaky sem už nejazdia a ani cesty nie sú v najlepšom stave. To všetko vytvára atmosféru úpadku, ktorá kričí z každého kúta.
Niet lepšieho dôkazu o tom, že tu len málokto túži žiť, ako sú ceny bytov a domov. Koľko zaplatíte za 2-izbový byt v Bratislave? Na sídlisku 130-tisíc eur, v širšom centre aj 150-tisíc? V Jelšave je práve v ponuke 60-metrový byt s dvomi izbami, kuchyňou a kúpeľňou za 5500 eur.
Domy nie sú oveľa drahšie, najlacnejšie začínajú na sume 10-tisíc eur. Veľký trojizbový dom so slušným pozemkom nad námestím kúpite za 17-tisíc eur. „Strecha a steny sú v dobrom stave, okná treba vymeniť,“ informuje inzerát na Bazoši. Lokalita sa bude meniť ťažšie.
Nízke ceny realít nelákajú chalupárov ani nadšencov baníckej histórie. Ale celkom