Denník N

Mladá populácia aj problémy s evidenciou. Prečo je v Indii rekordne veľa prípadov, ale menej obetí?

Turisti sa do Tádž Mahalu vracajú iba pomaly. Foto - TASR/AP
Turisti sa do Tádž Mahalu vracajú iba pomaly. Foto – TASR/AP

India má aj napriek rekordným prírastkom nižší počet obetí ako iné štáty, ktoré silno zasiahol koronavírus. Čísla podľa odborníkov môžu byť skreslené.

Tádž Mahal bol zavretý šesť mesiacov. Najznámejšiu indickú pamiatku otvorili v pondelok v rámci ďalšej fázy uvoľňovania opatrení, no nebola to žiadna sláva. Lístok si kúpilo tristo ľudí.

Dostali za to unikátny pohľad na mauzóleum, ktoré je zvyčajne preplnené a kde sa na vstup čaká v dlhých radoch. Tie sa zrejme tak skoro nevrátia, v Indii totiž už niekoľko týždňov rastie počet potvrdených prípadov koronavírusu najrýchlejšie na svete.

Minulý štvrtok v krajine zaznamenali úplný rekord, keď za jeden deň pribudlo 97 894 prípadov.

Na začiatku pandémie to pritom nevyzeralo tak zle. Trvalo päť mesiacov, kým India zaznamenala prvý milión potvrdených prípadov koronavírusu. Za dva mesiace sa potom pridali ďalšie štyri milióny a na to, aby pribudol ten posledný, stačilo jedenásť dní.

Dnes už India eviduje viac ako 5,5 milióna infikovaných a smeruje k tomu, že sa z nej stane štát s najväčším počtom potvrdených prípadov.

A hoci počet potvrdených prípadov v Indii rastie rekordným tempom, obetí je výrazne menej ako v Brazílii alebo USA. Vysvetlenie je zrejme zložitejšie ako to, ktoré ponúka indická vláda – podľa nej ide o dôkaz, že zdravotnícky systém boj proti pandémii zvláda.

Prečo má India menej obetí?

India doteraz eviduje 89-tisíc obetí koronavírusu, čo je výrazne menej ako Brazília (137-tisíc) a USA (202-tisíc). Viacerí odborníci si myslia, že skutočný počet obetí, ale aj prípadov nákazy je oveľa vyšší. Indický lekár Hemant Shewade upozornil na to, že štát má

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Svet

Teraz najčítanejšie