Denník N

Abe Japonkám sľuboval, že budú žiariť. Stále sú v tieni mužov a korona to len zhoršila

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Len v apríli stratilo prácu 970-tisíc Japoncov s takzvanými nepravidelnými zmluvami, 710-tisíc z nich boli ženy. V ďalších mesiacoch tento trend pokračoval.

[Tip na knihu od Denníka N: Ľudskosť. Optimistická história človeka.]

Keď dnes už bývalý japonský premiér Šinzó Abe v polovici septembra oficiálne rezignoval zo zdravotných dôvodov na svoj post, spomínalo sa, že medzi jeho nesplnené sľuby patria aj tie, ktoré dal špecificky japonským ženám.

Ukázalo sa totiž, že jeho široko medializovaný a na začiatku oslavovaný plán na povzbudenie japonskej ekonomiky tým, že sa viac otvorí ženám a umožní sa im realizovať aj na najvyšších pozíciách, zlyhal. Nepodarilo sa dosiahnuť ani ďalšie ciele plánu nazývaného marketingovo woeconomics (z anglického women – ženy, economics – ekonomika) týkajúce sa väčšej participácie žien v politike.

Narazili totiž na silne zakorenené japonské tradície, patriarchát, nepotizmus tamojších politických dynastií a tiež na to, že Abe sa napriek deklaráciám nešiel pretrhnúť, aby svoje plány naozaj uskutočnil.

„Hlavným dôvodom šokujúco nízkeho zastúpenia žien v japonskej politike je zlyhanie liberálnych demokratov (Abeho strana, napriek názvu ide o konzervatívne a nacionalistické zoskupenie) osloviť a nominovať ich. Toto všetko sa dialo pod Abeho vedením a on neurobil nič, aby sa to zmenilo,“ povedala New York Times profesorka politológie Gill Steelová z Došiša univerzity v Kjóto.

Abe pritom stále zdôrazňoval, že jeho plán bude môcť fungovať len vtedy, keď pôjde príkladom politika a štátne firmy, ku ktorým sa potom pridá aj súkromný sektor.

Osem rokov po jeho ohlásení Japonsko každoročne klesá v rebríčkoch ženskej participácie v politike aj ekonomike, v parlamente je menej ako 15 percent poslankýň, zvýšila sa miera chudoby medzi osamelými matkami, 73 percent japonských firiem nemá v manažmente žiadnu ženu, a to napriek povinnosti každého podniku s 301 a viac zamestnancami dosadiť do vedenia manažérku.

Navyše sa ukazuje, že Abeho nástupca, dlhoročný stranícky a vládny byrokrat Yošihide Suga (71),

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Komentáre

Teraz najčítanejšie