Denník N

Nevyliečiteľne chorí rozprávajú, ako im pomáha marihuana. Zákonov sa už neboja

foto - TASR/AP
foto – TASR/AP

Mali by mať aspoň ťažko chorí možnosť užívať marihuanu? Našli sme ľudí, ktorým uľavuje od bolesti.

Tridsiatnik Šimon a štyridsiatnička Iveta sú nevyliečiteľne chorí. Bežné lieky na potlačenie príznakov im už nezaberajú. V istom momente sa obaja rozhodli vyskúšať liečbu marihuanou. V zúfalom stave boli ochotní riskovať problémy s políciou a niekoľkoročné väzenie.

Obaja tvrdia, že kvalita ich života vďaka marihuane výrazne stúpla, a hoci vedia, že porušujú zákon, stálo to za to.

Šimon je vyučený kuchár na invalidnom dôchodku, má Crohnovu chorobu s neustálym hnisavým zápalom čriev. Iveta trpí sklerózou multiplex. Ich krstné mená sme zmenili.

Šimon je chorý už od detstva, no liečbu marihuanou skúsil až pred štyrmi rokmi – po operácii prasknutého tenkého čreva. „Už to nechcem zažiť. Je polovičná šanca, že sa neprebudím. Nemôžem sa spoliehať na lieky, ktoré zlyhali a doktori mi ich stále predpisujú.“

Sme na Slovensku, kde je konopa len drogou, za ktorú sa tvrdo trestá. FOTO – TASR
Sme na Slovensku, kde je konopa len drogou, za ktorú sa tvrdo trestá. FOTO – TASR

S liekmi ešte horšie

Lekári Šimonovi pri problémoch zvyšovali dávky liekov, no ťažko sa mu po nich spalo, budil sa spotený a úplne stratil chuť do jedla. „Po liekoch som vracal a bol som nafetovaný. Povedal som si, že kašlem na zákony, ide o zdravie a život. Mám 11-ročnú dcéru. Chcem žiť, normálne sa cítiť, nechodiť každý rok na operácie. Tráva ma dostala na nohy, bez nej sa necítim normálne, som zničený fyzicky aj psychicky.“

Svojmu novému lekárovi sa to zatiaľ bojí povedať, predošlý o jeho alternatívnej liečbe vedel. „Povedal, že by mi radšej predpisoval konope ako tie hnusné lieky.“

Trend vo svete je pritom jasný, konopa už nie je iba droga, pred ktorou treba chrániť spoločnosť, ale aj oficiálne uznávaný liek na množstvo ochorení. Pacienti na Slovensku sa však musia skrývať, žiť v strachu, či im na to niekto príde, a sú bez riadneho lekárskeho dozoru. Napriek prísnym trestom je aspoň dvesto takých, čo sa ozvali združeniu Medicann Slovakia, ktoré pacientom pomáha a informuje ich o možnostiach liečby konopou.

Šimon fajčí marihuanu pravidelne večer. Niekedy aj ráno, keď má neznesiteľné bolesti, kŕče alebo záchvaty. „Nenávidím ten dym aj stav po fajčení. Prekáža mi, že som v spoločnosti aj doma vnímaný inak. Bez marihuany by som však bol doma na posteli v depresii.“

Žije v byte s dcérou, rodičmi a so sestrou. Okrem nich o liečbe marihuanou vedia aj jeho známi.

„Doma boli konflikty, a tak sa o tom dozvedela aj dcéra. Myslím, že chápe, že je to zlé ako alkohol. Snažím sa jej vysvetliť, že je to liek a ja nemôžem za to, že je u nás nelegálny, keď inde je povolený. Rodina sa veľmi bojí, ale ja taký zákon nemôžem rešpektovať, ide mi o život.“

Šimon hovorí, že mal dve možnosti, ako sa k marihuane dostať. Obe sú nelegálne a s vysokými postihmi. „Nie som záh­radník, bývam v byte a na nejakých dílerov sa tiež nemôžem spoľahnúť – aby som mal lieku dostatok, musel by som zarábať tisíc eur. Mal som šťastie na zdroj s dobrou kvalitou. Mám pár klientov – známych, ktorí majú psychické problémy, šport im nepomáha, piť nechcú a práve marihuana ich uvoľní.“

Liek. FOTO N - Matej Dugovič
Liek. FOTO N – Matej Dugovič

Čakanie na Sativex

Ivete diagnostikovali sklerózu multiplex, keď mala 24 rokov. Každodenná bolesť hlavy, závraty, intenzívna bolesť v rukách, chronická únava, pri ktorej iba ťažko ráno možno otvoriť viečka, sú len niektoré z príznakov.

Hovorí, že po prvých opiátoch na potlačenie bolesti iba ležala, nevedela rozprávať a odpadávala z návalov tepla. Druhé lieky už bolesť ani nedokázali potlačiť, len z nich mávala silnú hnačku.

„Z postele vstanem až po jedenástej, aj keď si dám opiáty, neúčinkujú okamžite. Ráno mám silné závraty, únavu aj bolesti, asi tri hodiny kričím a plačem.“

Pred desiatimi rokmi sa jej bolesti z poškodeného nervového systému zhoršili a vôbec neprestávali. Vtedy začala hľadať pomoc, ktorú jej klasické lieky neponúkli. S nádejou čakala roky na koniec testovania konopného lieku Sativex, ktorý by jej pomohol s bolesťami a kŕčmi. Keď ho nakoniec pred tromi rokmi registrovali, narazila na lekárov. Báli sa, že by jeho predpísaním porušili zákon. Navyše ho ani nehradí poisťovňa a stojí stovky eur.

Všeobecná zdravotná poisťovňa tvrdí, že ak ministerstvo zdravotníctva dá pacientovi povolenie, poisťovňa môže spraviť výnimku a náklady preplatiť, ak už boli vyčerpané iné možnosti liečby a posúdi sa, aký dosah bude mať na pacienta. V Dôvere zatiaľ takúto žiadosť nemali.

V Česku si ju môžete vypestovať bez hrozby väzenia. FOTO - Flickr.com - MariaJoanna
V Česku si ju môžete vypestovať bez hrozby väzenia. FOTO – Flickr.com – MariaJoanna

Zázračný výťažok

„Lekári sa síce o tom boja rozprávať, ale mala som aj takých, ktorí mi radili, aby som to zasiala a užívala ako pacienti v zahraničí. Pestovanie by však pri mojich zdravotných problémoch bolo ťažké a kde by som to pestovala, aby si to nikto nevšimol?“ V okolí nepozná nikoho, kto by marihuanu fajčil či predával, a tak má problém si ju zohnať aj iným spôsobom.

Iveta tvrdí, že nikdy marihuanu nefajčila a dostala sa k nej vlastne náhodou – od holandského pacienta s rakovinou. Daroval jej svoje „fénixove slzy“, čo je veľmi silný extrakt vyrobený komplikovaným procesom z konopy. „Mala som to na mesiac, celý čas mi to veľmi pomáhalo. Po 21 rokoch som nemusela brať tabletky na spanie, nebolela ma hlava.“ Slzy zabrali už po pár minútach, no žiadnu eufóriu a veselú náladu, aká býva z fajčenia marihuany, necítila.

Iveta sa polície ani tak nebojí, no kriminálnu hrozbu považuje za ďalší stres, ktorému by sa mala – so svojou diagnózou – vyhýbať. „To utrpenie, ktoré zažívam každú sekundu, je oveľa horšie ako to, čo by ma čakalo na polícii, ale rodina, s ktorou bývam, by s tým mala problém.“

Jej príbuzní síce videli, že jej konopný extrakt pomohol a zrazu vedela lepšie fungovať, no stále mali strach. „Hovorili, aby som to schovala a nikomu o tom nehovorila. Aj mňa znervózňuje, že porušujem zákon, ale mesiac, keď som to brala, som to vôbec neriešila.–

Doma vraj bolo tichšie, Iveta už toľko nekričala od bolesti a zvládla aj cvičiť na stacionárnom bicykli. Po vysadení sa všetky problémy takmer okamžite vrátili a musela znova začať s opiátmi.

Šéfka Alaska Cannabis Club Charlo Greenová si zapálila jointa v deň, keď na Aljaške povolili užívanie marihuany na rekreačné účely. FOTO - TASR
Šéfka Alaska Cannabis Club Charlo Greenová si zapálila jointa v deň, keď na Aljaške povolili užívanie marihuany na rekreačné účely. FOTO – TASR

Päť ochorení

„Najväčší problém je nevedomosť. Prečo by mali politici alebo zdravotníci povoliť marihuanu na liečenie, keď o tom nič nevedia?“ pýta sa Iveta.

Problematika konopy ako lieku je blízka českému profesorovi Lumírovi Ondřejovi Hanušovi. Jej výskumu sa venuje už od 70. rokov, a hoci je proti úplnej legalizácii marihuany, jej liečebné využitie plne podporuje. Ako nedávno povedal v rozhovore pre Denník N, konopa sa vo svete využíva pri liečení piatich druhov chorôb. „Prvou skupinou sú pacienti s chronickou bolesťou. Potom sú to pacienti s rakovinou, tam sa napríklad počas chemoterapie dokáže užívaním konopy odstrániť vracanie a zvýšiť pacientom chuť do jedla.“

2
Profesor Hanuš.

Ďalší sú pacienti s AIDS, so zápalovými chorobami, ako je napríklad Crohnova choroba, a nakoniec ľudia s roztrúsenou sklerózou. „Tí majú spasticídu, ktorá je často taká silná, že musia byť na invalidnom vozíku. Predstavte si človeka, ktorý je roky na vozíku, potom si raz potiahne z konopnej cigarety a odrazu sa vie postaviť,“ hovorí profesor.

Konopa sa dnes užíva len paliatívne. „To znamená, že odstraňuje príznaky choroby – pacient sa po nej môže cítiť ako zdravý človek, ale choroba v ňom pokračuje. No konopa môže liečiť aj kauzálne, aj keď niektorí lekári to odmietajú,“ dodáva Hanuš.

Pri liečbe marihuanou považuje za kľúčovú pravidelnosť a spôsob použitia. „Pri fajčení sa látky dostanú do krvi v priebehu sekúnd, a teda pacient pocíti účinky prakticky ihneď. Preto je tento spôsob vhodný pre ľudí s roztrúsenou sklerózou. No konopa sa podáva aj ľuďom s neurologickými degeneratívnymi chorobami. A v Izraeli boli prípady pacientov s Alzheimerovou chorobou, ktorí už nedokázali ani komunikovať. Keď im lekári pridali do jogurtu konopu, pacienti začali rozprávať, písať, dokonca jeden sa cítil tak dobre, že chcel ísť domov. Je to síce paliatívna liečba, teda odstraňuje len symptómy, ale pre pacientov je to ako zázrak.

Tolerantné Česko

V susednom Česku sa k využitiu konopy na liečebné účely odhodlali po veľkých debatách pred dvomi rokmi, no o legálnu marihuanu zatiaľ medzi pacientmi nie je veľký záujem a radšej si ju pestujú alebo zháňajú na čiernom trhu.

Zdeněk Majzlík (69) z českého Týnu nad Vltavou hovorí, že pre dcéru Martinu (48) pestuje konopu, aj keď už na ňu má nárok aj z lekárne. Ako dôchodca si ju pre cenu nemôže dovoliť, a aby dcére stačili dávky, musí pestovať väčšie množstvo ras­tlín, než zákon považuje len za priestupok, a nie za trestný čin. Oficiálne konopa z lekárne je veľmi drahá, predpisuje ju málo lekárov a obmedzená mesačná dávka 30 gramov nemusí každému stačiť.

„Vedel som, že je len otázkou času, kým ma niekto „nabonzuje“, ak to budem schovávať. Väčšina sudcov by to pri užívaní na chorobu zmietla, ale neviete, na koho narazíte.“ Majzlík hovorí, že sa šiel poradiť za starostom, na živnostenský úrad a políciu, no nikde nepochodil a povolenie na pestovanie nedostal.

„Hovoril som, že to musím dcére vypestovať, lebo inde to nezoženiem. Policajti sa začali smiať, ale povedali mi, že ak ma niekto udá, tak mi akurát dajú vedieť.“

Martina mala silné kŕče, bolesti nôh a zápchy, lieky jej prestali zaberať. „Stále mala veľké bolesti, prestala chodiť a uvažovala, že ukončí život,“ vraví jej otec.

Kamarát jej odporučil marihuanu, ktorá jej okamžite pomohla. Konopu pre ňu pestoval najskôr manžel, kým spolu ešte žili.

V Česku sa pacienti, ktorí sa liečia konopou, združujú v spolku Kopac. Členka jeho výkonného výboru Hana Gabrielová vraví, že nepozná nikoho, kto by si zohnal marihuanu legálne, pacienti si ju zháňajú sami.

Česi zatiaľ konopu iba dovážajú, no vysúťažili si už miestneho pestovateľa. Hoci to cenu zníži, štát stále nebude môcť konkurovať čiernemu trhu alebo domácim pestovateľom. „Chceme zmeniť vyhlášku, aby poisťovňa hradila liečbu, zvýšila sa mesačná dávka na 180 gramov a lekári to mohli predpisovať deťom,“ hovorí Gabrielová. Liečebná konopa je podľa nej kvalitnejšia oproti čiernemu trhu.

Firma Czech Medical Herbs, ktorá ju do Česka oficiálne dováža, tvrdí, že zatiaľ môže marihuanu predpisovať iba málo lekárov, je viazaná na elektronický predpis.

Kým v Uherskom Hradišti, kde dodali tretinu zásob, je o lekársku konopu veľký záujem,v pražskej lekárni Pharmacentrum ju zatiaľ nikto nechce a je možné, že sa jej budú musieť po roku trvanlivosti zbaviť.

Na predpis sú zatiaľ dva druhy marihuany – klasické šišky, ktoré lekáreň odporúča radšej užiť cez vaporizér ako fajčiť, alebo granuly, z ktorých sa robí nálev.

FOTO - TASR
Pochod za dekriminalizáciu v júni 2010. Ale tráva je stále rovnako trestná. FOTO – TASR

Na Slovensku po starom

Vlani sa zdalo, že aj slovenské právo sa odľahčí, pokiaľ ide o konopu, i keď reč bola skôr o trestoch pre drobných kriminálnikov. Ministerstvo spravodlivosti má pripravený vládny návrh trestného zákona, ktorý už stačí iba prijať, a prichytenie s gramom marihuany by policajti neriešili ako trestný čin, ale iba ako priestupok. Proti prísnym trestom vystúpil v minulosti aj premiér Robert Fico, teraz neodpovedal, prečo novela stále nie je schválená. „Mladým ľuďom hrozia trojročné tresty, päťročné tresty. Aj tak všetci hulia, fajčia marihuanu, tak na čo to je dobré?“ hovoril podľa agentúry Sita pred študentmi vysokej školy ešte v roku 2012.

K otázke využitia konopy v medicíne sme oslovili viacerých poslancov spomedzi parlamentných strán a všetci boli za. Vrátane bývalého ministra zdravotníctva Ivana Uhliarika (KDH): „Keď je takéto liečivo a prejde procesom schvaľovania, tak tam problém nie je, ak obsahuje napríklad kanabinoid ako účinnú látku lieku. Nesúhlasím však s tým, aby si pacient zapálil marihuanovú cigaretu v nádeji, že mu zmierni nejaké ťažkosti.“

 

🗳️ Ak chcete podporiť našu prácu pred druhým kolom volieb aj nad rámec predplatného, môžete to urobiť aj darom.🗳️

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na [email protected].

Slovensko

Teraz najčítanejšie