Denník N

Newsfilter: Korčok nechce národný egoizmus, Sulík nechce migrantov

Ivan Korčok s Richardom Sulíkom na ministerstve zahraničných vecí. Foto N - Tomáš Benedikovič
Ivan Korčok s Richardom Sulíkom na ministerstve zahraničných vecí. Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Korčok tak, Sulík naopak. 2. Keď už nerozoznať, ktorý je Blaha a ktorý Matovič. 3. Kde tie všetky testy sú?

K ČSOB Smart účtu bez poplatku za vedenie môžete okrem SmartSlužieb+ teraz získať aj bonus až do výšky 150€. Založte si účet,splňte jednoduché podmienky a bonus môže byť váš.

Správy vyberal a komentoval Tomáš Gális

Podcasty nájdete na: AppleGoogleSpotifyPodbeanRSS

1. Korčok tak, Sulík naopak

Keďže negatívny vzťah k prijímaniu migrantov je jednou z mála vecí, na ktorej sa zhodne nielen väčšina koalície, ale aj koalícia s opozíciou, s väčšinou obyvateľstva i s predstaviteľmi susedných krajín, boli reakcie na stredajší návrh nových pravidiel migrácie z dielne Európskej komisie predvídateľné, i keď o čosi miernejšie než pred piatimi rokmi.

Ďakujeme, neprosíme si. Hoci návrh ich nezmieňuje, premiér Igor Matovič vo svojej reakcii odmietol povinné prerozdeľovacie kvóty. No napísal aj to, že „zároveň solidárne ponúkneme pomocnú ruku tým krajinám, ktoré pre nelegálnu migráciu veľmi trpia“, zatiaľ však nijako nešpecifikoval, v čom by mala naša dobrovoľná solidarita spočívať.

A nepovedal to ani predsedníčke Komisie. Na stretnutie predstaviteľov V4 s ňou do Bruselu nešiel, ale nechal sa zastupovať českým premiérom Andrejom Babišom, podľa ktorého budú rokovania ešte dlhé a ktorý hovorí o zriaďovaní hotspotov mimo Európy. (Či ide o dlhodobú snahu odpútať sa od V4, ako preniká zo zákulisia, uvidíme v blízkej budúcnosti.)

Odmietavý postoj vyjadril aj iný milovník hotspotov, predseda SaS Richard Sulík, ako aj jeho nádejná nástupkyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová, podľa ktorej je síce návrh posunom, ale stále sa „nedokáže úplne odpútať od prekonaného a nefungujúceho konceptu kvót“.

Vydrží to? Zhodou okolností vystúpil vo štvrtok v parlamente minister zahraničia a nominant SaS Ivan Korčok, ktorý tam prezentoval ciele našej zahraničnej a európskej politiky. Okrem iného sa prihlásil k Západu, ktorý „dnes stelesňuje to, čo dáva predpoklad na prosperitu a bezpečnosť“, a povedal, že nerozumie hlasom volajúcim, aby sme patrili „niekam medzi“.

Z hľadiska témy migrácie však bola najzaujímavejšia pasáž, v ktorej hovoril o tom, že by si želal, aby sme v súvislosti s Úniou už nehovorili len o fondoch, diaľniciach či čističkách odpadových vôd. „EÚ je aj dnes poistkou proti nacionalizmu, národným egoizmom.“

Znie to pekne a musíme veriť, že takú malosť a absolútny nedostatok veľkorysosti, aké slovenská vláda ukázala pred piatimi rokmi, už nezažijeme. Lenže čo ak

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Iné podcasty Denníka N

Newsfilter

  • Newsfilter Denníka N vyberá každý večer 10 udalostí dňa. Tri najdôležitejšie vysvetľuje v dlhších bodoch, zvyšné jednou vetou. Pridáva odkazy na zaujímavé články, citát dňa, najnovšieho Shootyho a na záver Posledné slovo Braňa Bezáka
  • Píšu ho editori a editorky Denníka N Roman Pataj, Juraj Javorský, Tomáš Gális, Filip Obradovič, Jana Shemesh a Monika Tódová
  • Nové vydania zverejňujeme na webe každý pracovný deň do 20:00, v nedeľu navyše vychádza súhrnný Týždenný newsfilter. Súčasne so zverejnením na webe posielame Newsfilter aj ako newsletter (aktivujte si odber tu)
  • Vždy nasledujúce ráno do 6:00 garantujeme zverejnenie audioverzie v predplatiteľskej aplikácii Denník N a kdekoľvek počúvate podcasty

Komentáre

Teraz najčítanejšie