Denník N

Piatok priniesol 552 pozitívnych a 44. úmrtie, úrady prešetrujú desiatky ďalších. Matovič preberá boj proti COVID-19

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

Aktualizované o 14.00 – Minister zdravotníctva hovorí o kritickej hranici. Počet úmrtí na COVID-19 môže začať výraznejšie rásť, úrady len za posledné tri týždne prešetrujú úmrtie 36 pacientov.

Slovensko zaznamenalo 25. septembra nový rekord v počte potvrdených pozitívnych testov na koronavírus. Po prvý raz denný prírastok prekročil päťsto prípadov: pribudlo 552 pacientov.

Laboratóriá otestovali 6483 vzoriek. Celkový počet potvrdených prípadov od začiatku pandémie stúpol na 8600, vyliečilo sa zatiaľ 4098 ľudí. Znamená to, že krajina má dnes 4502 aktívnych prípadov.

Viac ako desať pozitívnych testov mali ľudia vyšetrení v okresoch Bratislava (80), Prievidza (46), Nové Zámky (40), Tvrdošín (30), Košice (24), Nitra (21), Bardejov (20), Komárno (19), Námestovo (18), Trnava (17), Sobrance (16), Spišská Nová Ves (15), Stará Ľubovňa (14) a Poprad (12).

Rastie aj počet úmrtí. Na ochorenie zomrela 67-ročná žena, ktorá bola hospitalizovaná vo Všeobecnej nemocnici s poliklinikou Lučenec. Ide o 44. úmrtie na toto ochorenie, úrady však varujú, že počet úmrtí bude rásť.

Preverujú ďalšie desiatky úmrtí

V nemocniciach je aktuálne hospitalizovaných 185 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 157 z nich. Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 16 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 14 pacientov.

Slovensko má pravidlá na určenie, aké úmrtia označuje za smrť v dôsledku COVID-19. Kým úrady potvrdia úmrtie na túto chorobu, ubehne dlhší čas, počas ktorého sa robí pitva a testy.

Na účinnú identifikáciu úmrtí sa využívajú protilátkové, ako aj PCR testy, primárnu príčinu úmrtia v mnohých prípadoch okrem pitvy určujú ďalšie histopatologické, imunohistochemické a virologické vyšetrenia.

Ministerstvo zdravotníctva v sobotu zverejnilo, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou nariadil doteraz celkovo 247 pitiev z dôvodu podozrenia z úmrtia v súvislosti s infekciou koronavírusom. Len za posledné 3 týždne úrad prešetruje 36 úmrtí.

Úrady upozorňujú, že klesá priemerný vek pacientov, ktorí na chorobu zomreli. Priemerný vek pacientov bol v prvej vlne 80 rokov, v druhej vlne sa znížil na 70 rokov, píše ministerstvo zdravotníctva v tlačovej správe.

Mikas a Matovič. Foto – tasr

Matovič: Je to vážne

Premiér Igor Matovič v sobotu na Facebooku napísal, že situácia je mimoriadne vážna. „Preto po 3 mesiacoch preberám vedenie boja proti Covid-19 do vlastných rúk s rovnakým cieľom ako počas prvej vlny – vyhrať ho s čo najmenším dopadom na zdravie a životy nevinných ľudí,“ oznámil.

„Povedzme si však pravdu – dopad akýchkoľvek ochranných opatrení bude vidieť až s odstupom viacerých týždňov a zmeniť smer takej strmej krivky bude vyžadovať veľmi veľa nášho spoločného úsilia. Idem do boja s tým, že ma budú nenávidieť ďalšie davy bláznov. Avšak nechať svoju krajinu napospas osudu a nepostaviť sa bláznom zoči-voči, by bolo nehodné premiéra nášho krásneho Slovenska.“

Premiér sa zároveň posťažoval, že ho za piatkovú tlačovku kritizovali konšpirátori. „Vraj straším ľudí výmyslami. Dnes sme sa vinou ich choromyseľných blábolov o chripôčke a nedostatku kyslíka v mozgu z rúška posunuli na ďalší rekord 552 a budú ďalšie,“ tvrdí.

„Prepáčte, ale nebudem počúvať názory ľudí, pre ktorých zdravie a smrť iných ľudí okrem nich samých nie je hodnotou. Nech si vykrikujú, koľko len chcú, a hecujú sa navzájom, mne sú ukradnutí. Jediní, na kom mi teraz záleží, sú tí, ktorí sa voči dôsledkom chorého správania bláznov nevedia sami brániť a môžu naň doplatiť zdravím a životom.“

Krajčí: Rast je exponenciálny

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO) v sobotu popoludní oznámil, že on sám mal negatívny test na koronavírus. V domácej izolácii bol po tom, čo sa stretol s pozitívnou osobou. Krajina sa podľa neho dostala nad kritickú hranicu a počet nakazených rastie exponenciálne.

„Kritickou hranicou je na základe našich pozorovaní úroveň 40 nových prípadov za 14 dní na 100 000 obyvateľov. Tú Slovensko prekonalo pred pár dňami a po niekoľkých týždňoch konštantného reprodukčného čísla 1,156 nám stúplo na 1,206,“ napísal na Facebooku.

„Dostali sme sa do exponenciálnej fázy rastu. Trvá zhruba 30 dní, keď na tieto čísla zareagujú aj počty chorých v nemocniciach. Tie nám neustále pozvoľna rastú, niektoré nemocnice už reprofilizujú ďalšie lôžka na infekčný profil. Žiaľ, vymklo sa nám to z rúk. Tí, čo kričali hamujte, azda už teraz budú vypočutí. V pondelok zasadá krízový štáb, verím, že prídu rázne opatrenia, hoci teraz sa to už bude zastavovať oveľa ťažšie a bude to trvať dlhšie. Ale stále ešte nie je prineskoro.“

Príde sprísnenie opatrení

V pondelok sa dá očakávať sprísnenie opatrení, ktoré by mali šírenie koronavírusu spomaliť. V piatok o nich rokovala vládna pandemická komisia, premiér Igor Matovič (OĽaNO) po rokovaní vyhlásil, že bude stáť za návrhmi odborníkov. O detailoch rozhodne v pondelok ústredný krízový štáb.

Komisia navrhuje, aby po novom mohlo byť na svadbách maximálne 30 ľudí, 100 ľudí na hromadnom podujatí v interiéri a 200 v exteriéri. „Tak ako som bojoval za väčšiu slobodu na svadbách a podujatiach, teraz už nebudem. Budeme si musieť dať na čas pohov,“ povedal premiér s tým, že oslavy okrem svadieb dostanú zrejme stopku.

Zrejme sa bude meniť aj režim na vysokých školách. Epidemiológovia odporúčajú, aby univerzity prešli na online vyučovanie. Na internátoch by mali ostať len študenti, ktorí nemajú inú možnosť, tvrdí infektológ Pavol Jarčuška. Epidemiológovia tiež navrhujú, aby internáty posilnili bezpečnostné opatrenia.

Krízový štáb bude hovoriť aj o sprísnení režimu na hraniciach, ide najmä o Maďarsko a Rakúsko. Premiér Matovič však povedal, že musíme zvážiť, či to má zmysel, keďže aj u nás sa situácia zhoršuje.

Koronavírus

Slovensko

Teraz najčítanejšie