Denník N

Študentom v internátoch chýba spoločenský kontakt, nové pravidlá nedodržiavajú

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

Zákaz vychádzania z izieb, rúška v spoločných priestoroch či dezinfekcia na každom rohu. Opatrenia proti koronavírusu zmenili chod stredoškolských internátov.

Každý nedeľný večer sa stovky stredoškolákov zo všetkých kútov Slovenska vracajú do študentských domovov v Bratislave. Život v internáte sa však výrazne zmenil a študenti si ťažko zvykajú na nové opatrenia. „Obmedzení je veľa a niektoré nedávajú zmysel. Väčšina ich nedodržiava, no komplikujú nám každodenný život v internáte,“ hovorí stredoškolák Adam, ktorý býva v internáte na Saratovskej ulici v Bratislave.

Základom je pravidlo ROR, teda rúško – odstup – ruky. Niektoré bratislavské internáty však pristúpili k ešte prísnejším pravidlám – študenti majú zakázané návštevy, nemôžu sa stretávať v spoločenských priestoroch a obmedzený je aj pohyb medzi samotnými izbami.

Foto – Kristína Marcinková

Študenti pravidlá obchádzajú 

Stredoškolák Adam býva v zmiešanom internáte už druhý rok. „Páči sa mi tu. Mám to blízko do školy a sme tu dobrá partia,“ zdôvodňuje výber internátu Adam. Aj tento internát prijal opatrenia nad rámec manuálu ministerstva školstva a študentom zakázal voľný pohyb medzi izbami. V realite sa však dodržiavanie týchto opatrení nedá odkontrolovať.

„Rúška v izbe nenosí nikto. Nemá to zmysel, keďže aj tak spíme dvaja alebo traja v malej miestnosti. Väčšina nedodržiava ani zákaz návštev medzi izbami. Dá sa to obísť hlavne v noci. Tých šikovnejších nechytia. Majú to už celkom premyslené. Základom je

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Školstvo

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie