Denník N

OSN: Väčšina štátov ženám počas pandémie pomáha málo

Foto - AP
Foto – AP

Väčšinu členov krízových štábov tvoria muži, potreby žien v čase krízy v nich preto niekedy nemá kto presadzovať.

[Tip na knihu od Denníka N: Ľudskosť. Optimistická história človeka.]

Hovorilo a písalo sa o tom od začiatku pandémie a v čase, keď je čoraz jasnejšie, že to najhoršie je možno ešte len pred nami, to už potvrdzujú aj dáta. Väčšina krajín sveta zlyháva pri ochrane žien pred jej socio-ekonomickými následkami.

Dáta OSN odhalili, že 42 z 206 krajín sveta neprijalo vôbec žiadne opatrenia na pomoc ženám. Svetová organizácia pritom za kľúčové považuje tri oblasti: ochrana pre domácim násilím, podpora ľudí, ktorí sa bezplatne starajú o deti, chorých či seniorov (vo väčšine ide o ženy, ktoré sú výhradne doma alebo sa ešte po práci starajú o domácnosť alebo pracovali z domu a kvôli uzavretiu vzdelávacieho systému mali doma aj deti), a posilnenie ekonomickej bezpečnosti žien.

Vo všetkých troch týchto kategóriách prijalo opatrenia len 25 krajín. Slovensko podľa OSN urobilo kroky na ochranu neplatených pracovníčok a pracovníkov starajúcich sa o núdznych, ale nič proti domácemu násiliu či pre posilnenie ekonomickej bezpečnosti žien.

Ďalší prepad do chudoby

„Dôsledky kríz nie sú nikdy rodovo neutrálne a COVID-19 nie je výnimkou,“ píše sa v správe OSN. Mužom viac hrozí, že sa vírusom nakazia a podľahnú mu, ženy a dievčatá sú zase viac ohrozené ekonomickými a sociálnymi dôsledkami pandémie.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Komentáre

Teraz najčítanejšie