Denník N

Cesty späť už niet. Lukašenko je politická mŕtvola, ako sa však skončí bieloruská revolúcia? Odpovedá Dzurinda, Kukan či Duleba

Bieloruska počas malého protestu pred Európskym parlamentom. Foto - TASR/AP
Bieloruska počas malého protestu pred Európskym parlamentom. Foto – TASR/AP

Čo by mali Slovensko a EÚ urobiť, aby pomohli Bielorusom, ktorí čelia tvrdým represiám? A v čom ich najviac obdivujú? Pýtali sme sa bývalých ministrov zahraničia a lídrov vplyvných think tankov.

Sedem víkendov za sebou vyšlo stotisíc Bielorusov do ulíc, bieloruský diktátor Alexandr Lukašenko sa napriek tomu drží pri moci a koncom septembra sa dal tajne inaugurovať za prezidenta.

Za legitímneho lídra ho nepovažuje EÚ ani Slovensko. Naopak, stojí za ním ruský prezident Vladimir Putin.

Od piatych zmanipulovaných prezidentských volieb 9. augusta prešlo už vyše 50 dní a protestná nálada medzi Bielorusmi neochabuje, rovnako ani represie Lukašenkovho režimu, ktorý sa spolieha na podporu Moskvy, nejednotnosť EÚ a hrubú silu. Nestráni sa unášať opozičných lídrov a zatýkať nevinných Bielorusov.

Tí stále vymýšľajú kreatívne formy odporu voči prezidentovi, ktorý je pri moci 26 rokov. Zásahovým jednotkám napríklad strhávajú masky a pomocou umelej inteligencie sa snažia zistiť ich identitu. Hekeri sa zase nabúrali do štátnej televízie a pustili v nej zábery zo zásahu proti demonštrantom.

Situácia v Bielorusku je však po dvoch mesiacoch stále patová. Čo by ju mohlo prelomiť a ako by mali Európska únia a Slovensko zasiahnuť? Odohráva sa tam vôbec revolúcia? Opýtali sme sa slovenských exministrov zahraničia a šéfky i šéfa slovenských vplyvných think tankov.


Mikuláš Dzurinda, bývalý premiér a minister zahraničných vecí

Dá sa prebiehajúci vývoj v Bielorusku nazvať revolúciou? 

Ak je prechod spoločnosti od diktatúry alebo tyranie jednej strany k pluralite či demokracii revolúciou, tak potom v Bielorusku prebieha revolúcia.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Alexandr Lukašenko

Protesty v Bielorusku

Svet

Teraz najčítanejšie