Denník N

Trumpovou diskusnou stratégiou bolo 90 minút tvítovania

Donald Trump a Joe Biden počas televíznej diskusie. Foto - TASR/AP
Donald Trump a Joe Biden počas televíznej diskusie. Foto – TASR/AP

Namiesto toho, aby Bidena nechal predstaviť svoju ponuku a odpovedal na jej podstatu, sa Trump rozhodol nedovoliť Bidenovi čokoľvek ponúknuť.

Autor je spravodajcom The Washington Post v New Yorku
Článok uverejňujeme so súhlasom The Washington Post

Prezident Donald Trump stráca podľa ostatného prieskumu Post-ABC na Joea Bidena 10 bodov. Po spriemerovaní celonárodných prieskumov Biden vedie o osem bodov. Biden vytrvalo vedie aj v nerozhodnutých štátoch (swing states) takým spôsobom, ktorý by mu mal stačiť na víťazstvo v novembrových voľbách.

Utorňajšia diskusia bola pre Trumpa jednou z posledných príležitostí zmeniť trend. Mal šancu presmerovať pozornosť verejnosti na výsledky, ktoré počas svojho prezidentovania dosiahol, a na vykreslenie Bidena ako menej lákavej alternatívy. Vzhľadom na stratu, s ktorou do debaty prichádzal, by to nebolo jednoduché, ale bolo to prinajmenšom teoreticky možné.

Trump však nakoniec urobil niečo úplne iné. Namiesto toho, aby s Bidenom súperil v pozitívnom tóne, sa rozhodol celou diskusiou preburácať a predrať. Namiesto toho, aby Bidena nechal predstaviť svoju ponuku a myšlienky a následne odpovedať na ich podstatu, sa Trump rozhodol v prvom rade nedovoliť Bidenovi čokoľvek ponúknuť.

Najskôr sa celkom zjavne pokúsil Bidena zneistiť. Pravdepodobne v snahe podporiť tým svoje dlhotrvajúce a nepodložené tvrdenie, že Biden trpí mentálnym úpadkom. A chvíľu to fungovalo: Biden, ktorý očividne očakával skutočnú diskusiu, bol prinútený prispôsobiť sa. Rýchlo to urobil a chvíľami sa nechal prejaviť frustráciu z neustálych Trumpových úderov. Napríklad vtedy, keď prezidentovi priamo povedal, aby „zavrel hubu“.

Lenže Trumpova stratégia sa nezmenila. S otázkou po otázke sa pokúšal Bidena trápiť, aby nemohol ponúknuť žiadnu súvislú odpoveď. Nie pre akúsi mentálnu nedostatočnosť, ale jednoducho preto, že by to nedokázal nikto. Úplne rovnako ako nikto nemôže mať pokojnú čajovú párty uprostred hry na vybíjanú.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Joe Biden

Komentáre

Teraz najčítanejšie