Denník N

Zomreli s COVID-om či na COVID? Koľko rokov života berie vírus? Pátranie po obetiach pandémie

Obeť COVID-19 v márnici v Izraeli. Foto - TASR/AP
Obeť COVID-19 v márnici v Izraeli. Foto – TASR/AP

Prečo je milión obetí, ktoré oficiálne celosvetovo dosiahla pandémia tento týždeň, zrejme podhodnotené číslo.

[Dnes posledná šanca: pre predplatiteľov poštovné na naše knihy zadarmo.]

V utorok prekročil oficiálny počet obetí COVID-19 na planéte milión ľudí. Je to viac, ako za rok zabije malária či AIDS, ale stále menej ako tuberkulóza.

Zároveň je však toto číslo nepresné. Odborníci hovoria, že nikdy nebudeme naisto vidieť, koľko ľudí nový koronavírus zabil.

Pozreli sme sa na spôsoby a limity výpočtov. Niektoré údaj posúvajú dole, iné hore.

Oficiálny denný počet mŕtvych v súvislosti s COVID-19 na svete od začiatku pandémie. Zdroj – Our World in Data

S COVID-om či na COVID

Prvý problém je v tom, že krajiny rátajú obete COVID-19 rôzne. Mnohé európske krajiny na jar, keď niekde pribúdali stovky obetí denne, zaviedli jednoduchý spôsob – každý, kto bol pozitívne testovaný na koronavírus a zomrel po ochorení, zapadol do tejto kolónky.

Tak to napríklad stále robia Česi, ktorí momentálne uvádzajú 655 obetí. Posledné dni v Česku pribúda v priemere 15 mŕtvych denne.

Aj Briti uvádzajú ako obete COVID-19 najmä všetky pozitívne testované osoby, ktoré zomrú do 28 dní od testu.

V iných štátoch, vrátane Slovenska, sa to robí inak. Každý prípad sa skúma a zisťuje sa, do akej miery smrť spôsobil vírus, teda či obeť zomrela na COVID-19 alebo je príčina iná.

Úmrtie na COVID-19 (definícia WHO)

„Úmrtie spôsobené COVID-19 sa na účely sledovania definuje ako smrť spôsobená klinicky
kompatibilným ochorením v pravdepodobnom alebo potvrdenom prípade COVID-19, pokiaľ neexistuje jasná alternatíva príčiny smrti, ktorá nemôže súvisieť s ochorením COVID-19 (napr. úraz). Nemalo by existovať žiadne obdobie úplného zotavenia z COVID-19 medzi chorobou a smrťou.

Smrť spôsobená COVID-19 sa nedá pripísať inej chorobe (napr. rakovine) a mala by sa počítať nezávisle od predchádzajúcich podmienok, pri ktorých existuje podozrenie na spustenie závažného priebehu COVID-19.“

Podľa odporúčaní WHO

Michal Palkovič je patológ, riaditeľ Sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie ÚDZS, ktorý je spolu s tímom patológov a súdnych lekárov úradu zodpovedný za výkon pitiev, ako aj za klasifikáciu úmrtí v súvislosti s infekciou SARS-CoV-2 v Slovenskej republike. Osobne vykonal pitvu u veľkej časti pozitívne testovaných zomretých pacientov na Slovensku.

Hovorí, že udávať ako obete COVID-19 všetkých ľudí s vírusom, ktorí zomreli, by bolo

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Príroda

Svet, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie