Denník N

Ekonomický newsfilter: Slovenské domácnosti sa cítia tak dobre, až je z toho NBS nervózna

Komplexné IT riešenia. Kompletne od VNETu. Poďme robiť biznis spolu v časoch ktoré sa menia

Dobrý deň,

včera sa znova potvrdilo, ako veľmi politici nerozumejú, čo pre biznis, ale aj zvyšok spoločnosti znamená predvídateľnosť a istota.

Premiér a jeho podriadení ustúpili cirkvám, ľuďom z kultúry a zo športu a zrejme majú pocit, že všetko je v poriadku.

Nie, opakovaný chaos v nastavovaní obmedzení pre život a podnikanie ešte viac zníži dôveryhodnosť vlády aj predvídateľnosť podnikateľského prostredia a spolu s tým znova padne aj ochota ľudí žiť tu a podnikať.

Ekonomický newsfilter je ako vždy predvídateľne stručný, má 1200 slov, na jeho prečítanie vám stačí 5 minút. Pripravil Konštantín Čikovský.


1. Stretnutia s menej ako 50 ľuďmi ostanú povolené

Predseda vlády a hlavný hygienik včera korigovali svoje predchádzajúce vyjadrenia o úplnom zákaze všetkých hromadných podujatí od štvrtka 1. októbra.

Ako to napokon oddnes bude podľa nariadenia hygienikov: 

  • Smú sa naďalej organizovať podujatia, ktoré majú do 50 ľudí.
  • Do počtov ľudí sa započítavajú nielen návštevníci, ale aj aktéri, teda napríklad herci a prítomný personál divadla.
  • Ak je na športovom podujatí účastníkov a ich podpory dokopy viac ako 50, môže sa športové zápolenie uskutočniť bez divákov aj tak. Táto výnimka umožní hokejové zápasy.
  • Pre bary a reštaurácie platí záverečná o desiatej večer, minimálny priestor 10 štvorcových metrov na zákazníka, dvojmetrové odstupy stolov a zákaz tancovania aj konzumovania postojačky.

Aké to bude mať dôsledky pre ekonomiku: Prísnejšie opatrenia znížia tržby gastrosektora, kultúry a športových klubov, okamžitý makroekonomický dôsledok by však nemal byť významný.

Viac o téme: Môžem ísť do kina? Dostane sa niekto na futbal? Je povolená svadba a budú omše aj po 1. októbri? – otázky a odpovede (Veronika Folentová/N)


2. Počas krízy sme sa doma brzdili najmenej v Európe

Slovenskí spotrebitelia boli počas doterajšieho priebehu krízy oveľa menej opatrní ako ľudia v iných krajinách postihnutých koronavírusom, tvrdia ekonómovia Národnej banky Slovenska v zdôvodnení novej prognózy vývoja ekonomiky.

  • V pandémiou najviac zasiahnutom štvrťroku klesla spotreba domácností najmiernejšie spomedzi európskych krajín, za ktoré boli k dispozícii údaje, píše NBS v prognóze.
  • NBS upozorňuje aj na paradox, že zatiaľ čo ekonomika klesla akoby o 5 rokov naspäť, spotreba domácností sa znížila len na úroveň začiatku roka 2018.
  • Zvláštnosť správania slovenských spotrebiteľov dokresľuje NBS aj na grafe, ktorý ukazuje, že čím tvrdšie boli v krajinách opatrenia proti COVID-19, tým

    Na čítanie potrebujete aspoň štandard predplatné.

Dnes na dennike.sk

Ekonomický newsfilter

  • Ekonomický newsfilter Denníka E píšu skúsení editori Oliver Brunovský, Ján Kováč a Radoslav Tomek
  • Nové vydanie sumáru najdôležitejších udalostí z ekonomiky a spoločnosti vychádza každý deň najneskôr o 7:00 ráno, súčasne so zverejnením na webe posielame aj newslettrovú verziu (aktivujte si odber tu)
  • Do 8:00 ráno garantujeme zverejnenie audioverzie pre predplatiteľov, ktorí si ho môžu vypočuť na webe alebo v aplikácii Denník N
  • Ostatní poslucháči si ho môžu vypočuť po 12:00 na kanáli Denník E kdekoľvek počúvate podcasty

Ekonomika

Teraz najčítanejšie