Denník N

Svetový newsfilter: Začala sa tretia vojna, kde proti sebe stoja Rusko a Turecko

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Dobrý deň,

správou dňa je, že Trump a jeho manželka majú koronavírus. Tento týždeň sa však diali aj iné mimoriadne dôležité veci. V Náhornom Karabachu prebieha nebezpečný konflikt, ktorý by nás mal zaujímať, hoci sa na prvý pohľad zdá, že tento región je ďaleko.

Píšeme aj o tom, čo Slovensku vyčíta Európska komisia a čo ukázala prvá prezidentská debata v USA.


Ázia: Ďalšia vojna, kde proti sebe stoja Rusko a Turecko

Od nedele trvajú boje o sporné územie Náhorný Karabach. Nevyriešený konflikt na hraniciach Európy, ktorý prebieha medzi Azerbajdžanom a Arménskom, znovu nabral na intenzite a hrozí, že sa zvrtne do totálnej vojny.

Už zomrelo najmenej sto ľudí, skutočné počty však môžu byť vyššie.

Čo sa stalo: Podľa všetkého tentoraz ofenzívu spustila azerbajdžanská armáda, hoci z provokácií sa navzájom obviňujú obe strany. Boje, ktoré zahŕňajú letecké, tankové aj raketové operácie, sú najsilnejšie od roku 1994, keď obe strany pod patronátom Ruska uzavreli prímerie, ktoré sa však pravidelne porušuje.

Napríklad na jar 2016 trvali boje štyri dni a vyžiadali si desiatky až stovky obetí. Na rozdiel od „štvordňovej vojny“ sa tentoraz bojuje aj na území ďaleko za kontaktnou líniou, ako je metropola nikým neuznanej Náhornej karabašskej republiky – Stepanakert.

Náhorný Karabach za čias Sovietskeho zväzu patril Azerbajdžanu a medzinárodné spoločenstvo ho dodnes považuje za azerbajdžanské územie. De facto ho však kontroluje Arménsko, ktoré obsadilo aj pridružené oblasti. Dnes tam nežije už takmer žiadny Azerbajdžanec.

O čo ide Baku: Pre dlhoročného autokratického vodcu Azerbajdžanu Ilhama Alijeva je konflikt o Karabach jednou z mála vecí, ktorá dokáže spojiť nespokojné obyvateľstvo v čase koronakrízy a ekonomických ťažkostí.

Rovnaké vášne však vyvoláva aj v Arménsku, kde pre zostrené boje začala mobilizácia a obmedzilo sa cestovanie do zahraničia.

Konflikt má však aj silný geopolitický rozmer. Proti sebe v ňom stoja Rusko a Turecko, ktoré sú na opačných stranách aj vo vojnách v Sýrii a Líbyi.

Rusko sa snaží hrať na obe

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Boj o Náhorný Karabach

Donald Trump

Iné podcasty Denníka N

Joe Biden

Svetový newsfilter

Svet

Teraz najčítanejšie