Každú desiatu Európanku sexuálne obťažovali, v Ázii to je horšie. Aký bol rok 2020 v boji proti násiliu na ženách

Najnovšie zákony o rodovom násilí zmenilo Dánsko: ženy už nebudú musieť dokazovať, že sa bránili.
Kirstine Holstová je 41-ročná dánska novinárka. Pred tromi rokmi išla na konferenciu do Kodane a dohodla sa s kamarátom, že prespí u neho. Poznali sa, nemala si prečo myslieť, že jej tam hrozí nebezpečenstvo.
Spala v inej miestnosti ako on. Uprostred noci však vošiel dnu a chcel sex. Niekoľkokrát mu povedala, aby prestal.
„Nevedela som, čo sa deje. Nikdy medzi nami dvomi nič nebolo a vôbec neakceptoval, že som mu hovorila nie. A potom dal ruku okolo môjho krku a ja som si uvedomila, že môj život je ohrozený,“ povedala Holstová pre Deutsche Welle.
„Nebojovala som s ním. Snažila som sa rozprávať sa s ním, upokojiť ho. Uvedomila som si, že neprestane. Myslím si, že môj mozog sa jednoducho vzdal a vypol, lebo to bolo veľmi bolestivé,“ dodala.
Holstovej útočníka súd oslobodil. Hoci sudca uznal, že sex odmietla, jej právnik nedokázal predložiť dostatočné dôkazy o tom, že útočník jej chcel ublížiť.
Po novom by takýto súd v Dánsku mohol dopadnúť inak. Dáni totiž sprísnili zákony o sexuálnom násilí a stali sa tak desiatou krajinou v Európskej únii, ktorá znásilnenie definuje ako sex bez súhlasu. Lebo len áno znamená áno.

Vrah, kričala brazílska ultrapravica na lekára, ktorý mal vykonať interrupciu. Desaťročnému znásilnenému dievčaťu
Súhlasiť musia obaja
Predtým to v Dánsku bolo ako v mnohých iných krajinách. Obeť musela poskytnúť dôkaz