Denník N

V tieni Trumpa stúpa na vrchol. Prečo by ste si mali všímať viceprezidenta Mikea Pencea

Trump a Pence na republikánskom zjazde v roku 2016, kde obaja prijali nomináciu strany. Foto - TASR/AP
Trump a Pence na republikánskom zjazde v roku 2016, kde obaja prijali nomináciu strany. Foto – TASR/AP

Nevšímate si Pencea? Chyba. Môže z neho byť prezident.

Bol to jeden z najťažších momentov, ktoré Mike Pence počas kampane zažil. Denník Washington Post mesiac pred voľbami v roku 2016 zverejnil nahrávku, ktorá mohla zmeniť priebeh prezidentských volieb a potopiť Donalda Trumpa.

Kandidát republikánov na jedenásť rokov starej nahrávke z natáčania televíznej šou hovoril o tom, ako chytá ženy na intímnych miestach. Na Trumpa sa zniesla vlna kritika a pobúrenia, nielen od verejnosti a demokratov, ale aj od jeho vlastnej Republikánskej strany.

Trump musí odstúpiť, nemôže byť prezidentským kandidátom, vraveli niektorí republikáni a s nádejou sa obracali na Pencea, ktorý mohol nahradiť milionára bez politických skúseností.

Škandál konzervatívneho Pencea a jeho rodinu zasiahol veľmi silno. Pence nechcel Trumpa brániť, cítil sa urazený a dlho zvažoval, či má pokračovať. Politikova manželka bola podľa knihy reportéra Toma LoBianca rozzúrená, no Pence usúdil, že mesiac pred voľbami sa už nemôže stiahnuť.

Ukázalo sa, že urobil správne rozhodnutie. Trump a Pence aj napriek tomuto škandálu vyhrali voľby.

Ako viceprezident bol Pence štyri roky v tieni výrazného Trumpa, no ak ste ho nesledovali, môže to byť chyba. Pence si vybudoval silnú pozíciu, vďaka ktorej sa môže prepracovať až do najvyššej funkcie.

Pence môže byť prezident

Hovoriť o voľbách v roku 2024, keď ešte neprebehlo ani tohtoročné hlasovanie, sa môže zdať predčasné. Poprední republikáni však už teraz vedia, že ak chcú mať šancu o štyri roky, postupne si na to musia začať pripravovať podmienky.

V tomto smere má najlepšiu štartovaciu pozíciu Pence. Druhá

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Donald Trump

Svet

Teraz najčítanejšie