Denník N

Psychiatrička Heretiková Marsalová: Menopauza ovplyvňuje partnerský život, môže byť aj skúškou vzťahu

Andrea Heretiková Marsalová. Foto N - Tomáš Benedikovič
Andrea Heretiková Marsalová. Foto N – Tomáš Benedikovič

„Klimaktérium je obdobie života, nie choroba,“ hovorí psychiatrička Andrea Heretiková Marsalová. Podľa nej môžu ženy prechádzať týmto obdobím bez väčších psychických problémov, no ak to zvládajú horšie, mali by vyhľadať pomoc.

V rozhovore sa dozviete,

  • čo je menopauza, perimenopauza a postmenopauza,
  • ktoré mýty o klimaktériu neplatia,
  • aké psychické ťažkosti môžu súvisieť s prechodom,
  • ktoré ženy zvládajú klimaktérium ľahšie,
  • ako riešiť ťažkosti súvisiace s menopauzou,
  • aký vplyv môže mať obdobie prechodu na partnerský vzťah.

Na pomenovanie obdobia prechodu sa používajú rôzne termíny. Hovorí sa o klimaktériu, menopauze, ale čítala som už aj o perimenopauze. Aký je rozdiel v týchto termínoch?

Klimaktérium je prirodzeným vývojovým obdobím v živote ženy, ktoré sa začína niekoľko rokov pred menopauzou, teda medzi 45. – 55. rokom a trvá jeden až päť rokov pred menopauzou – v závislosti od funkcie vaječníkov. Sú preň typické ťažkosti, ktoré súvisia s postupným vyhasínaním činnosti vaječníkov. Prejavuje sa nepravidelnosťou menštruačného cyklu, krvácanie môže byť silnejšie, alebo slabšie, častejšie alebo, naopak, menej časté. Najčastejším príznakom sú návaly horúčavy, ktoré až 80 percent žien pociťuje ako silné.

Premenopauza je obdobie pred menopauzou, keď sa už prejavuje klimakterický syndróm. Perimenopauza je obdobie rok pred a rok po menopauze. O menopauze hovoríme až rok po poslednej menštruácii a o predčasnej menopauze vtedy, ak vznikne pred 40. rokom. Potom nastupuje postmenopauza, keď je tvorba estrogénov minimálna.

Ako sa môže prejavovať prechod z psychickej stránky?

U mnohých žien sa v perimenopauze, teda už pred menopauzou, vyskytujú rôzne ťažkosti, takzvaný klimakterický syndróm. Prejavuje sa náhlymi pocitmi tepla v tvári, na krku a hrudi, „návalmi“, nočným potením, poruchami spánku, pocitmi únavy a napätia. Vznikajú aj vaginálne zmeny, v dôsledku čoho môže byť pohlavný styk bolestivý. Z psychickej stránky zvykne žena pociťovať kolísanie nálad, podráždenosť, smútok, úzkosť, môže mať strach pri návaloch horúčavy, môže mať ťažkosti so sústredením a hodnotiť to ako zhoršovanie pamäti.

S prechodom je u nás spojených veľa mýtov a predsudkov. A pritom je jasné, že za zmeny nálad, nervozitu a podráždenosť ženy v klimaktériu zväčša naozaj nemôžu.

Máte pravdu, je s tým spojených veľa mýtov a poloprávd. Napríklad neplatí, že žena v tomto období vždy priberie. Nemusí byť pravda ani to, že sa stráca chuť na sex, polovica žien necíti žiadnu zmenu sexuálnej apetencie – výrazný pokles udáva len asi pätina žien.

Žena nemusí mať počas menopauzy zmenenú náladu. Ak je zdravá, má správnu životosprávu a zázemie, môže byť aj v tomto období spokojná. Sú ženy, ktoré koniec menštruácie vítajú, najmä tie, ktoré trpeli bolesťami či veľkými krvnými stratami.

Veľa nepresností je aj o začiatku menopauzy. Platí, že priemerný vek

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Cesta k zdraviu

Človek

Rozhovory

Vzťahy

Životy žien

Rodina a vzťahy, Veda, Zdravie

Teraz najčítanejšie