Denník N

Európa nie je civilizáciou žiadneho náboženstva, ale slobody

Náhorný Karabach. Foto N - Andrej Bán
Náhorný Karabach. Foto N – Andrej Bán

Ad.: František Mikloško: Náhorný Karabach je dnes najslabším článkom reťaze, ktorou je kresťanská Európa

Autor je filozof, publicista a bývalý politik

V južnom Kaukaze sa zasa spustila vojnová vrava, a tak je prirodzené, že nesledujeme len priebeh bojov, ale chceme aj vedieť, o čo ide, kto má pravdu, kto je agresor, kto obeť a aj to, komu vlastne nadržiavať. Väčšina komentárov bolo doteraz viac menej primeraných a triezvych.

Ale objavil sa aj tu v Enku výlet Fera Mikloška do tajov civilizácie: až s akousi samozrejmosťou nám tento konflikt o Náhorný Karabach predstavuje ako civilizačný konflikt medzi kresťanstvom a islamom. A rozvíja aj akúsi geopolitiku tohto „civilizačného stretu“. S tým, že ide o pokus vytvoriť „súvislé pásmo moslimských krajín po celej hranici s Ruskom“. A že je to v záujme Turecka a Rusko je na strane Arménska, lebo je to „kresťanská krajina“.

Navštívil som Arménsko aj Azerbajdžan najmenej dvakrát. Ako poslanec Európskeho parlamentu som mal južný Kaukaz v portfóliu. Aj som z mojich ciest napísal dve reportáže pre Enko. A pohovoril som s ľuďmi, aj v čase arménskej „nežnej revolúcie“ pred dvoma rokmi, vrátane ich lídra Pashinyana, keď už sedel v kresle premiéra.

To, čo Arméni chceli, bola sloboda, aj sloboda od ruského diktátu a ruských oligarchov, ktorí si krajinu kresťansky podelili a nekresťansky vycucali – na dno, v rámci kresťanskej solidarity. Rusko nie je „ochrancom“ Arménska, ako tvrdí Mikloško, ale vydieračom a pánom krajiny. Vyzbrojuje obe strany, a aj dnes bude robiť len takú politiku, ktorá upevní jeho geopolitické postavenie.

Všetky nádeje Arménov, ktorých som stretol, aj z tej predchádzajúcej, takzvanej proruskej garnitúry, sa upierali na Európsku úniu – s túžbou vyšmyknúť sa z ruského zveráka.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Boj o Náhorný Karabach

Komentáre

Teraz najčítanejšie