Denník N

Koronavírus vydal kultúru napospas nevšímavej vláde

Foto N - Vladimír Šimíček
Foto N – Vladimír Šimíček

Slovenská kultúra úspešne prežila nezáujem predchádzajúcich vlád, ale premiér Igor Matovič si už nevšímavosť nemôže dovoliť.

„Keď počujem slovo kultúra, vyťahujem revolver.“ Tento výrok je síce mylne pripisovaný nacistickému šéfovi propagandy Josephovi Goebbelsovi (autorom je totiž nacistický spisovateľ Hanns Johst, ktorý ho vložil do úst postave svojej divadelnej hry), ale zároveň neomylne vystihuje vzťah každej tyranie k nezávislému umeniu. Komunizmus aj nacizmus si veľmi dobre uvedomovali význam kultúry, preto ju štedro podporovali, ak im slúžila, a tvrdo potláčali, ak sa snažila byť nezávislá.

V demokraciách sa aj po tejto skúsenosti ustálila istá forma odluky kultúry od štátu a jednotlivé vlády vyjadrujú svoj vzťah k umeniu najmä cez rozpočet. Niektoré ho štedro podporujú, lebo si uvedomujú jeho spoločenskú cenu, iné ho udržiavajú na životnom minime len z povinnosti, lebo ich nezaujíma. Slovenskej vláde by pristal výrok: „Keď počujem slovo kultúra, začínam zívať.“

Ľahostajnosť slovenskej politickej triedy voči kultúre bola v posledných dvoch dekádach možno nevkusná, ale v princípe benígna vďaka tomu, že kultúra si často dokázala poradiť aj bez peňazí od štátu. Lenže keď štát fakticky zakázal kultúre pre koronavírus fungovať, všetko sa mení. Ak bude teraz vláda zívať od nudy, tak v skutočnosti už vyťahuje revolver.

List premiérovi

Rôzne únie a asociácie sa v spoločnom otvorenom liste pokúsili premiéra Igora Matoviča presvedčiť, že kultúra má ekonomický rozmer, lebo v „kultúrnom a kreatívnom priemysle pracuje 220-tisíc občanov“, čo by ho mohlo zaujať, keďže je to aj početná voličská skupina. Autori listu zrejme tušili, že premiér začne pri čítaní ich listu rýchlo zívať, a tak mu ešte vnukli podobenstvo, ktoré by ho mohlo prebrať: „Sme dnes ako poľnohospodári, ktorým mráz spálil úrodu.“

Nie je isté, či dramatický tón otvoreného listu premiéra Matoviča zaujme. Podvedomým odkazom kultúre je totiž jeho veta z Facebooku, kde vyzýva slovenský ľud:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Kultúra v karanténe

Komentáre

Teraz najčítanejšie