Denník N

Putin vyhadzuje múdre knihy, Kotleba umelcov. Nie je to náhoda

Správanie ruského prezidenta a bystrického župana má podobné črty.

Na správu, že z knižníc ruských škôl zmiznú diela dvoch uznávaných britských historikov, ktoré im darovala Sorosova nadácia, sa dá nazerať aj zhovievavo.

Knihy Anthonyho Beevora a Johna Keegana o druhej svetovej vojne na slovenských školách predsa nikdy neboli, a tým ruským aj tak pri pohľade na nehynúcu popularitu Stalina a neutíchajúci prosovietsky sentiment zjavne nepomohli, tak kde je problém?

Ten sa stáva neprehliadnuteľným pri pohľade na zdôvodnenie. Kancelária sver­dlovského gubernátora ich podľa denníka Kommersant označila za „nasiaknuté propagandistickými stereotypmi nacizmu“. Ešte predtým ich proputinovské noviny Izvestija označili za „nástroj nepriateľskej ideológie“.

Je to, samozrejme, nezmysel. To sa len Putinov režim rozhodol, že z vojny urobí predmet posvätného uctievania a všetko, čo by mohlo naštrbiť obraz výlučne hrdinskej a dokonalej Červenej armády, ako i jej najvyššieho veliteľa Stalina len zoslabuje argumenty v rukách silnejúceho ruského nacionalizmu. Preto treba opäť začať pred vlastnými ľuďmi utajovať, že Sovietsky zväz začal vojnu ako Hitlerov spojenec a aj jeho vojaci robili chyby, či páchali vojnové zločiny.

Pri pohľade na najnovší exces z Ruska sa môže zdať malicherným prirovnanie k rozhodnutiu župana Mariana Kotlebu nezmyselne potopiť z bližšie neurčených „morálnych aspektov“ tanečný festival v Banskej Bystrici. Lenže to má korene v rovnakej mentalite, aká práve od ruských žiakov odháňa šancu pochopiť vlastnú temnú minulosť.

Je to mentalita, v ktorej nemá miesto nič, čo presne nezapadá do predstáv jej nositeľov o tom, aký má byť svet okolo nich. Či sú to nepohodlné knihy svetových dejepiscov alebo „dekadentné“ umenie, oboje musí zmiznúť, aby neohrozilo svet podľa Putina a Kotlebu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Komentáre

Teraz najčítanejšie