Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Rozsudok neponúka ani náznak, kto iný okrem Kočnera a Zsuzsovej by to mohol byť

Foto N - Tomáš Benedikovič
Foto N – Tomáš Benedikovič

1. Čo si súd myslí o kľúčovom svedectve a motíve vraždy 2. Matovič sľubuje revolúciu v obstarávaní a myslí to vážne 3. Globsec za peniaze od Huaweiu riskuje svoje dobré meno

Iniciatíva Slovenskí záhradníci podporuje vzťah ľudí k pôde, záhrade, pestovaniu vlastného ovocia aj zeleninky. Slovenskizahradnici.sk


Správy vyberal a komentoval Roman Pataj

1. Čo si súd myslí o kľúčovom svedectve a motíve vraždy

Písomný rozsudok súdu, ktorým oslobodil Mariána Kočnera a Alenu Zsuzsovú spod obžaloby z objednávky vraždy Jána Kuciaka, má vyše 400-tisíc znakov. To je dosť na knihu. Na jeho zverejnenie sa netrpezlivo čakalo, pretože ústne odôvodnenie v auguste vyvolalo rozpaky. Čerstvo zverejnená verzia ich neodstráni.

Ak bol niekto o Kočnerovej vine presvedčený, ani poctivé čítanie pochybností sudcov nebude na zmenu názoru pravdepodobne stačiť. A to je zle, pretože ak nie je rozhodnutie súdu uveriteľné alebo akceptované, spravodlivosti nebolo učinené zadosť.

Legitímna otázka však znie, či sa v tejto kauze vôbec dá napísať taký oslobodzujúci rozsudok, aby ho verejnosť bezvýhradne prijala. Názor o Kočnerovej vine je totiž príliš silný a zostane taký, aj keby bol skutočne nevinný.

Z textu je zrejmé, že senát, respektíve jeho väčšina naozaj trpela úprimnými pochybnosťami. Ich vypočítavanie však vyvoláva nové.

Na jednej strane by každého občana malo upokojovať, že naši sudcovia majú odvahu ísť proti verejnej mienke a zbaviť viny niekoho, koho veľká väčšina považuje za vinného. V pochybnostiach v prospech obžalovaného je stará dobrá zásada, ktorá nás všetkých chráni pred svojvôľou moci.

Na druhej strane však takýto druh pochybností v prípade, že sa s nimi stotožní aj odvolací súd, de facto znamená, že objednávateľ Kuciakovej vraždy pri súčasnom stave dokazovania nemôže byť potrestaný. A žiadne iné dôkazy nie sú na dohľad.

V čom je hlavný rozpor

Jednoznačne v tom, ako súd pristúpil k vyhodnoteniu

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie