Denník N

Japonci to robia inak. Ich prístup pri korone ukazuje, ako šetriť testy a zefektívniť trasovanie

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Poučenie z Japonska je, že nemusí záležať len na objeme testovania a trasovania či prísnosti preventívnych opatrení, keďže do veľkej miery záleží aj na tom, či sú prijaté opatrenia správne zamerané na najväčšie hrozby.

Predstavte si dva odlišné hypotetické scenáre s jedným infikovaným a päťdesiatimi kontaktmi.

V prvom prípade bol infikovaný s kontaktmi v malom a zle vetranom priestore, kde sa tancovalo a spievalo, v tom druhom boli vonku, mali rúško a nedotýkali sa.

Dohľadať 50 kontaktov infikovaného trvá hygienikom v oboch prípadoch rovnako dlho, napriek tomu sú obe situácie neporovnateľné, lebo v prvom prípade existuje oveľa vyššia pravdepodobnosť šírenia nákazy ako v druhom. Predstavuje totiž väčšie riziko superšírenia.

K superšíreniu dochádza, keď jedna osoba nakazí veľa ľudí alebo sa na jednom podujatí nakazí veľa osôb naraz.

Zrejme najznámejší prípad tohto druhu je z juhokórejského Tegu, kde jedna žena – označovaná ako pacientka 31 – pri niekoľkých návštevách miestneho kostola vo februári tohto roku spôsobila, že sa postupne novým koronavírusom infikovalo až 5-tisíc ľudí.

Japonský prístup

V Európe, ale aj inde vo svete by sa usilovali o dohľadanie 50 kontaktov v oboch hypotetických scenároch. No v Japonsku prijali odlišnú stratégiu a namiesto na dohľadávanie každého možného kontaktu sa zamerali

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

Príroda, Zdravie

Teraz najčítanejšie