Denník N

Kočnerov Bisťo skončil. Prokurátora Paloviča zbavili pre kontakty s mafiánom funkcie

Bystrík Palovič. Foto N – Monika Tódová
Bystrík Palovič. Foto N – Monika Tódová

Disciplinárna komisia zbavila prokurátora Bystríka Paloviča funkcie prokurátora. Kontakty s Kočnerom a vynášanie informácií boli podľa komisie neprípustné. Voči rozhodnutiu sa odvolal.

Bratislavský prokurátor Bystrík Palovič je ďalším verejným činiteľom, ktorý sa kvôli Marianovi Kočnerovi tak spreneveril svojej funkcii, že v nej musel skončiť. V pondelok o tom, že ho zbavujú funkcie, rozhodla v Trenčíne disciplinárna komisia generálnej prokuratúry, ktorej predsedala Silvia Fabová.

Paloviča, tak ako aj bývalého námestníka generálnej prokuratúry Reného Vaneka, zničila Threema. Jeho správy s Kočnerom ukázali, že sa pravidelne stretávali, že mafiánovi vynášal informácie z prokuratúry a že sa Kočner prostredníctvom Paloviča pokúšal podplatiť aj iných prokurátorov.

Palovič Threemu ani stretávanie sa s Kočnerom nepoprel. Vymyslel si krkolomnú obhajobu. S Kočnerom sa stretával, aj si s ním písal, ale vraj len preto, lebo mal obavy z toho, že by ho mohli nadriadení zničiť. Komisii totiž hovoril, že Kočner mu na stretnutiach ukazoval správy s generálnym prokurátorom Jaromírom Čižnárom (ešte z čias, keď bol bratislavským krajským prokurátorom) a s námestníkmi generálnej prokuratúry Petrom Šufliarskym a Reném Vanekom.

„Aj som bol účastný jedného telefonátu s jednou z týchto osôb. Videl som, že má tie vzťahy veľmi úzke a veľmi priateľské,“ rozprával Palovič.

„Ťažko mi takej osobe povedať na niečo nie, keď ma kontaktovala a niečo odo mňa požadovala, ale samozrejme som mu možno niečo nasľuboval, že niekam pôjdem, ale v živote som nič také neurobil, som ho zavádzal,“ snažil sa vyviniť prokurátor, ktorý pre Kočnera plnil aj viaceré politické objednávky – keď chcel v minulosti stíhať Daniela Lipšica alebo tesne pred komunálnymi voľbami nespravodlivo obvinil Lipšicovho bývalého hovorcu Gábora Grendela.

„Ľudia si môžu napísať neviem čo v tých mobilných telefónoch, môžu aj klamať, aj nasľubovať kdečo, aj hovoriť okolnosti, ktoré nemusia byť pravdivé, a jednak nie sú verejne prístupné. Toto je len zhoda okolností, že protiprávnym konaním niekto vyniesol z nejakého vyšetrovacieho spisu nejakú informáciu,“ tvrdil Palovič.

Komisia mu to neuverila. „Musel mať vedomosť, že ide o dlhodobo závadovú osobu,“ povedala predsedníčka disciplinárnej komisie Fabová. „Je to také závažné zlyhanie, že mohla byť výrazne narušená dôveryhodnosť nielen funkcie prokurátora, ale celého rezortu prokuratúry,“ zdôvodnila rozhodnutie komisia. Obsahu Threemy komisia nemala dôvod neveriť.

Voči rozhodnutiu komisie sa Palovič odvolal a rozhodovať bude ešte odvolacia komisia. Dovtedy Palovič zostáva prokurátorom, má pozastavený výkon funkcie.

Znevážil prokuratúru

Disciplinárne podanie na Paloviča podala Krajská prokuratúra a výkon funkcie mu pozastavil ešte pred rokom generálny prokurátor Jaromír Čižnár. Podľa vedenia prokuratúry sa nemal s Kočnerom stretávať, keď vedel, že ide o kriminálne závadovú osobu obžalovanú z trestného činu.

Kočner sa podľa návrhu s Palovičom pravidelne stretával v luxusnom bratislavskom hoteli Albrecht alebo v kaviarni Fellini pri Justičnom paláci. Okrem toho, že mu vynášal informácie z prokuratúry, sa Kočner snažil Paloviča aj ovplyvniť alebo chcel, aby ovplyvnil svojich kolegov, a ponúkal za to aj úplatky.

„Ahoj, bol si s kolegyňou?“ pýtal sa napríklad Paloviča Kočner.

„Nie. Nestihol som. Ale už jej bolo povedané, čo potrebujem a že prídem za ňou osobne. Zajtra to dotiahnem,“ odpovedal prokurátor označený v Kočnerovom mobile ako Bisťo.

„Ako zareagovala? Prijme našu pomoc?“ pokračoval Kočner.

„Zajtra ráno osobne,“ odpísal prokurátor.

V ďalších správach zase Kočner písal: „Ako s Čanigom? Bolo by niečo zaujímavé, ak sa s ním dá,“ napísal v narážke na námestníka okresného prokurátora v Bratislave I Zdenka Čanigu.

„Som s ním dobre. Ide o tú vec z konca minulého týždňa?“ pýta sa Bisťo.

„Hej. Máme tam jednu klientku. Samozrejme, nie organizátorku!!! Len si trochu pomohla. Keby sa dalo vyhovieť sťažnosti. Číslo 34 Kornélia Dimičová,“ žiadal Kočner.

Palovičovi polícia v auguste 2019 zabavila mobil, ale doteraz nie je z ničoho obvinený.
„Znevážil prokuratúru a vyvolal pochybnosti o svojej nezaujatosti,“ vyhlásil Juraj Hudec z Krajskej prokuratúry Bratislava, ktorý disciplinárny návrh predniesol. Zároveň povedal, že sa nepotvrdilo, že by Palovič nejakých prokurátorov naozaj ovplyvnil. Prokurátor Čaniga napríklad povedal, že si na to nepamätá.

Prokuratúra vinila Paloviča spolu zo siedmich deliktov. Zistila ich po tom, čo urobila previerku jemu pridelených trestných vecí. Okrem stretávania sa s Kočnerom vymenoval Hudec aj ďalšie prípady, kde Palovič neoprávnene odmietol vyšetrovať viaceré trestné činy alebo porušil ďalšie pravidlá, ako napríklad keď nedoručoval rozhodnutia cudzincom v jazyku, ktorému rozumejú.

Prokuratúra tiež zistila, že Palovič vykonal od roku 2017 viac ako 40 neoprávnených lustrácií a maskoval ich tým, že je službukonajúci prokurátor, hoci vtedy službu nemal.

Poznal sa aj s Bašternákom

Paloviča na disciplinárnom pojednávaní zastupoval ako advokát jeho syn Rastislav Palovič, ktorý sídli v komplexe Bonaparte, v budove, ktorú postavil Ladislav Bašternák.

Kočner s Bašternákom o Palovičovi komunikoval aj v Threeme. Píše sa o tom v policajnej analýze tejto komunikácie. „Taktiež Kočner komunikoval aj s podnikateľom Ladislavom Bašternákom, s ktorým sa zhodli, že je načase odsťahovať sa zo Slovenskej republiky, pretože má padnúť vláda a Kočnera s Bašternákom majú na rade ako prvých, keď bude Lipšic generálny prokurátor… Na záver uviedli, že sa aj nad Bisťom zmráka, pričom ho má Čižnár odj…ať, teda má nad tým Bisťom pravdepodobne personálnu alebo disciplinárnu právomoc,“ píše sa v spise k vyšetrovaniu vraždy.

Palovič bol do roku 2008 námestníkom Okresnej prokuratúry, potom bol radový prokurátor. Od roku 2015 sa venoval výhradne ekonomickej kriminalite a bol jedným zo služobne najstarších prokurátorov na prvom bratislavskom okrese.

Disciplinárna komisia si ešte pred rozhodnutím vyžiadala aj stanovisko Etickej komisie prokuratúry. Aj tá konštatovala, že Palovič „jednoznačne porušil pravidlá prokurátorskej etiky“. Pripomína, že funkcia prokurátora je verejná funkcia spojená s veľkými očakávaniami verejnosti a je ťažko dosiahnuteľné získať stratenú dôveru späť.

„Zisťovaním informácií mohol ohroziť aj výkon iných prokurátorov,“ konštatovala aj etická komisia.

Disciplinárna komisia odoslala všetky zistenia o Palovičovi aj policajnému prezídiu, pretože sa domnieva, že zo strany Paloviča mohlo dôjsť aj k spáchaniu trestného činu zneužitie právomocí verejného činiteľa.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Ladislav Bašternák

Marian Kočner

Slovensko

Teraz najčítanejšie