Denník N

Svadby robia za hranicami, ľudia s covidom chodia do práce a škôl. Pribudlo viac ako tisíc prípadov a dve úmrtia

Premiér Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas. Foto - TASR
Premiér Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas. Foto – TASR

Sedem nemocníc má infekčné oddelenia zaplnené na viac ako polovicu. Aj keby začali počty nových prípadov klesať, počty hospitalizovaných budú podľa lekára ešte nejaký čas rásť.

Na Slovensku prvýkrát pribudlo za deň viac ako tisíc nových infikovaných. Za stredu malo pozitívny test 1037 ľudí. Aktívne chorých je viac ako 10-tisíc ľudí. Laboratóriá vyhodnotili 9518 testov. Viac ako tisíc nových prírastkov oznámil premiér Igor Matovič na svojom Facebooku ešte predtým, ako vyšli v oficiálnych štatistikách.

Rekord padol aj v susednom Česku, kde po prvýkrát pribudlo za stredu viac ako 5-tisíc nových pozitívne testovaných. Pre zlú situáciu v Česku by sa podľa premiéra malo zvážiť sprísnenie režimu na hraniciach. „Podľa mňa ho treba sprísniť,“ povedal. Treba sa podľa neho zamyslieť nad množstvom výnimiek na prekročenie hraníc. Dnes ak napríklad prechádza hranicu človek, ktorý študuje v Česku, nemusí mať negatívny test ani ísť do izolácie. Rovnaké výnimky má mnoho ľudí.

Sprísňovanie na hraniciach s Maďarskom a Rakúskom zrejme nebude, situácia na Slovensku je podľa premiéra horšia ako v Maďarsku a Rakúsku.

Premiér žiada ľudí, aby boli mimoriadne opatrní. „Odložme na chvíľu boj za svoje, svoje a svoje… a začnime sa biť aspoň na čas spolu za spoločné,“ napísal. Pre Slovensko je dnes podľa neho ťažká chvíľa. Hygienici, sestry a lekári podľa neho s vypätím všetkých síl ledva zvládajú nápor, ktorý je už 30-krát väčší (podľa počtu pozitívnych) ako vo vlne prvej.

„Nebláznime, prosím! Buďme ľuďmi a pomôžme svojou zodpovednosťou a spolupatričnosťou tým najslabším, ktorí sa sami bez nás nevedia brániť. Máme na to,“ napísal premiér.

Dve nové úmrtia

Vo štvrtok pribudli aj dve nové potvrdené úmrtia na COVID-19. Celkovo tak na toto ochorenie na Slovensku zomrelo 57 ľudí.

Úmrtie na koronavírus potvrdili u 52-ročnej pacientky, ktorá zomrela 12. septembra v nemocnici v Michalovciach. Druhé potvrdené úmrtie je 91-ročná žena, ktorá zomrela 22. septembra vo Fakultnej nemocnici v Prešove.

Video: Premiér Igor Matovič k aktuálnej situácii
Autorka: Michaela Barcíková 

Nemocnice sa s narastajúcim počtom infikovaných výrazne zapĺňajú. Aktuálne je hospitalizovaných 352 pacientov s koronavírusom alebo s podozrením naň, potvrdené ochorenie má 303 ľudí. Pribudlo tak 12 ľudí.

Na jednotke intenzívnej starostlivosti je 15 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 27 ľudí. Vyliečilo sa 153 ľudí.

„Dnešný počet zachytených infikovaných je dôsledok situácie posledných mesiacov. Pokiaľ budeme dostatočne testovať, tak počty budú ešte nejaký čas rásť,“ hovorí epidemiologička Alexandra Bražinová.

Aj keby všetci dôsledne dodržiavali sprísnené opatrenia prijaté minulý týždeň zamerané na osobnú ochranu (rúška, odstupy, dezinfekcia rúk) a na minimalizáciu počtu ľudí na jednom priestore – obmedzenie hromadných

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie