Denník N

Autor bestsellera Strácame Zem: Klimatická kríza môže vyvrcholiť globálnou nočnou morou

Nathaniel Rich. Foto - Pableaux Johnson
Nathaniel Rich. Foto – Pableaux Johnson

Americký novinár Nathaniel Rich je autorom bestsellera Strácame Zem. Jeho kniha potvrdzuje, že na záchranu planéty je potrebná nielen súhra politiky, techniky, vedy a ekonomiky, ale stredobodom riešenia tohto globálneho problému musí byť aj etický rozmer.

„Všetky naše problémy dokopy sa výrazne zhoršia každým stupňom, o ktorý sa zvýši teplota planéty,“ hovorí v rozhovore. „Nejde teda o to, že klimatická kríza sama osebe zničí civilizáciu. Ona len zhorší všetky naše ostatné problémy do takej miery, že sa to môže skončiť globálnou nočnou morou.“

Predtým, ako vyšla vaša kniha, ste napísali o klimatickej kríze článok v New York Times Magazine, ktorý okamžite vzbudil pozornosť a rozprúdil diskusie. Bol to jeden z najdlhších článkov publikovaných v tomto médiu. Ako došlo k tomu, že ste sa pustili do jeho písania? 

Úplne na začiatku bola moja frustrácia z toho, ako sa o klimatickej zmene v Spojených štátoch hovorilo. Som presvedčený, že klimatická kríza je náš najväčší problém, priam existenčná kríza pre celé ľudstvo. Nielen svojou závažnosťou, ale aj tým, aký má dosah na všetky ostatné krízy a problémy, ktorým čelíme. Je to univerzálna kríza našej doby. Napriek tomu sa mi zdalo, že v USA to bola len jedna z mnohých tém, len jeden z dlhého zoznamu problémov, o ktorých sme sa bavili. Navyše to vyzeralo, že to bol omnoho menej dôležitý problém než iné, nekládol sa naň dostatočný dôraz. Kontrola zbraní, hospodárske problémy, prisťahovalectvo, zahraničná politika – to všetko malo pred klimatickou krízou prioritu. V skutočnosti je však klimatická kríza čosi ako zastrešujúci problém, ktorý siaha naprieč všetkými ostatnými. Nemôžeme mať predsa akúkoľvek diskusiu o zahraničnej politike alebo hospodárstve či zdravotníctve bez toho, aby sme si uvedomovali enormnú záťaž, ktorú na všetky tieto problémy kladie klimatická kríza.

Vyprovokovali vás teda politické diskusie? 

Nebolo to len o politike. Zdalo sa mi, že ani rôzni spisovatelia a intelektuáli nerozumejú naliehavosti tohto problému. Brali to príliš často ako politický problém, lenže v skutočnosti je to aj ľudský, osobný problém každého z nás. Každý by dnes mal aspoň na nejakej úrovni rozumieť tomu, že čelíme bezprecedentnému nebezpečenstvu, ktoré zmení naše životy viac, než si dokážeme predstaviť alebo predpokladať. Chcel som preto napísať aj o spôsoboch, ako sa toto nebezpečenstvo dotýka životov všetkých, ako mení budúcnosť každého jedného človeka na tejto planéte, aký dosah má na spôsob, akým premýšľame o našich rodinách, ako robíme rozhodnutia, kde žijeme a ako žijeme. Mal som pocit, že ani bežná literatúra to dostatočne nezdôrazňovala. Keď za mnou prišli redaktori New York Times Magazine, kde pravidelne prispievam, s nápadom urobiť číslo magazínu s jediným veľkým článkom o klimatickej zmene, neváhal som ani chvíľu. Mimochodom, ešte nikdy predtým sa nestalo, že by celé číslo časopisu obsahovalo len jediný článok. To samo osebe svedčí o tom, že ľudia z vedenia časopisu chápu naliehavosť tohto problému. Samotné číslo magazínu bolo svojím spôsobom malou knihou o klimatickej zmene.

Vaša kniha je iná než bežné knihy o životnom prostredí a klimatickej kríze. Prečo ste ju napísali práve takto? V čom je ten príbeh taký výnimočný a dôležitý?

Hovoril som si, že keď už to idem robiť, musím nájsť čo najlepší spôsob. Premýšľal som, ako napísať o tomto probléme tak, ako o ňom ešte nikto nenapísal. Rozhodol som sa

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Americké voľby 2020

Klimatická zmena

Príroda

Rozhovory

Svet, Veda

Teraz najčítanejšie