Denník N

Slovenskí futbalisti postúpili do finále baráže o postup na Euro, Írov zdolali v penaltovom rozstrele

Foto - TASR/AP
Foto – TASR/AP

Slovenskí futbalisti postúpili do finále baráže o postup na Euro 2020. V semifinále hranom na jeden zápas vyradili Írsko.

Dramatický a vyrovnaný zápas rozhodol až penaltový rozstrel, v ktorom Marek Rodák chytil penaltu Alana Browna a Matthew Doherty trafil brvno.

Slovensko bude hrať o postup 12. novembra na ihrisku Severného Írska. Severní Íri vyradili Bosnu a Hercegovinu taktiež po rozstrele.

Slovensko – Írsko 1:0 (0:0, 0:0 – 0:0, 4:2 po rozstrele z 11 m)

Priebeh rozstrelu: Hamšík 1:0, Hourihane 1:1, Hrošovský 2:1, Brady 2:2, Haraslín 3:2, Browne nedal, Greguš 4:2, Doherty nedal.

Slovensko: Rodák – Pekarík, Vavro (112. Gyömbér), Valjent, Mazáň – Kucka (86. Greguš), Hrošovský, Hamšík – Rusnák (86. Mak), Duda (107. Boženík), Mihalík (74. Haraslín)

Írsko: Randolph – Doherty, Egan, Duffy, Stevens – McCarthy (61. Browne), Hourihane, Hendrick – Robinson (99. O’Dowda), McGoldrick (112. Long), McClean (61. Brady)

Semifinálový zápas v Bratislave mal v prvom polčase obojstranne opatrný priebeh bez väčších šancí. V druhom polčase mohli rozhodnúť oba tímy.

V 75. minúte mal veľkú šancu striedajúci Haraslín, ktorého strelu z bránkovej čiary vykopol írsky obranca. Rovnaká situácia sa zopakovala aj na opačnej strane, keď strelu Hourihana zastavil na čiare Juraj Kucka.

Slovenský tím viackrát podržal istý brankár Marek Rodák, v predĺžení však Slováci mali šťastie pri šanci Browna, ktorý trafil žrď.

Súbežne hraný zápas Bosna a Hercegovina – Severné Írsko sa po 120 minútach skončil 1:1, v rozstrele Severní Íri zvíťazili 4:3.

Hlasy po zápase – zdroj RTVS:

Ondrej Duda: „Všetci sme vedeli, že to bude vyrovnané. Dnes je každé mužstvo silné. Som rád, že sme ukázali charakter a zvládli to. Povedzme si pravdu, rozstrel je lotéria. Šance sme mali my aj Íri. Tréner vie, že útok nie je moja pozícia a cítim sa lepšie trochu nižšie, ale keď treba, rád pomôžem aj na tomto poste. Zápas bol z jednej strany na druhú, bolo to o jednom góle, napokon rozhodli penalty a som rád, že sme to zvládli. Nie je príjemné hrať bez divákov, pretože motivácia je menšia, ale zvládli sme to.“

Marek Hamšík: „Paráda. Veľmi ťažký, vyrovnaný zápas. Taká spravodlivá remíza s penaltovou lotériou, našťastie sme ju zvládli. Na tie penalty treba sústredenia a treba si veriť. Klobúk dole pred Gregušovou jedenástkou, bola to pecka. Absentovali dôležití hráči i diváci, ale dnes sme ukázali, že vieme hrať futbal, a pobili sme sa s Írmi 120 minút, stálo to veľa síl, teraz sme však spokojní.“

Patrik Hrošovský: „Teraz môžem povedať, že sme si zápas užili. Penalty sú lotéria a som rád, že sme to zvládli. Teraz sa musíme pripraviť na novembrový zápas. Je to špeciálne, keď sa hrá na jeden zápas, a bolo to vidieť, nikto nechcel urobiť chybu. Aj oni mali šancu, som rád, že sme to zvládli. Niekedy sa to vo futbale mení veľmi rýchlo, pred mesiacom som nehrával a teraz som v reprezentácii, takže som šťastný.“

Marek Rodák: „Pocity sú úžasné, keďže sme postúpili. Je to však iba taký prvý polčas, ešte nás čaká jeden zápas. Každý jeden repre zápas si treba užiť, je to česť hrať v národnom tíme. Dnes som sa dozvedel, že budem chytať, a môžem byť trénerovi iba vďačný, že som dostal šancu. Škoda, že tu nemohli byť diváci, určite by bolo vypredané a pomohli by nám. Nič sa nedá robiť, takáto je situácia.“

Pavel Hapal: „Bol to dramatický zápas až do konca, takže mi spadol veľký kameň zo srdca. Zažil som v minulosti dva rozstrely a oba som prehral, takže som dúfal, že to teraz vyjde. Brankár chytal veľmi dobre a koncentrovane. Už v Izraeli ukázal dobrú formu, preto sme sa rozhodli pre Rodáka. Od začiatku bolo jasné, že to bude opatrný zápas, hoci súper mal viacero šancí, ale to aj my. Boli sme silní po vápno, potom nám to už až tak nešlo, ale som rád, že mužstvo dobre zareagovalo po minulom zraze a vybojovalo víťazstvo. Penalty sme trénovali, každý si musel v príprave kopnúť jedenástku. Severní Íri budú nepríjemný súper, najmä doma, uvidíme, či aj s divákmi. My sa musíme dobre pripraviť a dúfam, že nebudeme mať zranených hráčov.“

[Pridajte sa do facebookovej skupiny, v ktorej môžete debatovať o profesionálnom športe, prinášať námety redakcii alebo jej klásť otázky. Každý večer v nej nájdete sumár správ.]

Futbalové Euro

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie