Denník N

Budem ho voliť, lebo rozdáva peniaze. Brazília má už 150-tisíc úmrtí a Bolsonarovi aj tak rastú preferencie

Zdravotníci idú testovať obyvateľov slumovej oblasti Rocinha. Ilustračné foto – TASR/AP
Zdravotníci idú testovať obyvateľov slumovej oblasti Rocinha. Ilustračné foto – TASR/AP

V krajine zomrelo 150-tisíc ľudí, ale pre prezidenta Jaira Bolsonara je to stále len „chrípočka“.

Keď 53-ročnú zdravotnú sestru z brazílskeho São Paulo Mariu Alzenirovú Limovú hospitalizovali pre COVID-19, jej manžel bol ešte zdravý. Keď ju po 40 dňoch hospitalizácie prepustili, už bol mŕtvy.

Ona koronavírus prežila, hoci s dlhodobými zdravotnými komplikáciami, ale on, ktorého hospitalizovali o deň neskôr ako ju, nie.

Takýchto príbehov je v Brazílii množstvo. Krajina už totiž podľa dát Výskumného inštitútu Johnsa Hopkinsa hlási vyše päť miliónov prípadov koronavírusu a 150-tisíc úmrtí. Robí to z nej tretiu najviac zasiahnutú krajinu po USA a Indii. Spomedzi krajín Južnej Ameriky nemá konkurenciu, hoci počet infekcií rastie aj v okolitých krajinách.

„Od začiatku pandémie federálna vláda nemala žiadny plán, ktorý by pomohol znížiť negatívne následky a spomaliť kontamináciu vírusom,“ povedala Brazílčanka Evelyn, ktorá momentálne žije v Španielsku, ale situáciu pozorne sleduje.

„Je ťažké hovoriť o vláde, cítim veľký odpor voči prezidentovi a vidím, že od jeho nástupu k moci Brazília zažíva len neúspechy,” dodala Evelyn.

Keď sa potvrdili prvé prípady koronavírusu v Brazílii, prezident Jair Bolsonaro mal k tomu veľmi jasný postoj. COVID-19, ktorý si k dnešnému dňu celosvetovo vyžiadal viac ako milión životov, nazval „chrípočkou” a odmietol akýkoľvek lockdown, lebo udržať živú ekonomiku bolo pre neho dôležitejšie ako udržať živý národ.

Hoci experti upozorňujú, že celá Latinská Amerika je riziková, mnohé krajiny tam získali minimálne čas na prípravu, kým boli obyvatelia v lockdowne.

To je to, čo chýbalo Brazílii – krajine, kde v najťažších časoch umierali na COVID-19 aj mnohé zdravotné sestry a v regióne Amazon truhly ukladali jednu vedľa druhej v neoznačenom masovom hrobe.

https://datawrapper.dwcdn.net/i6Vfl/1/

Prišlo leto, ide sa na pláž

Vrchol epidémie Brazília zažívala v júli, keď denne pribúdalo vyše 60-tisíc nových prípadov. Hoci v posledných týždňoch čísla klesajú, epidemiológovia sa obávajú, že čoskoro môže udrieť druhá vlna.

V Brazílii sa totiž začína leto a pláže sa začínajú plniť, rovnako aj ulice, kde len málokedy vidieť niekoho dodržiavať bezpečnú vzdialenosť.

Ľudia sa možno spoliehajú na to, že v teplých mesiacoch sa vírus až tak rýchlo nešíri, ale na to sa spoliehali aj Španieli, ktorých nakoniec v auguste prekvapila extrémne silná druhá vlna. „Obávam sa, že budeme mať druhú vlnu ako v Európe, čo je pre zdravotníctvo veľmi znepokojujúce,” povedal pre agentúru Reuters Roberto Medronho, epidemiológ z Federálnej univerzity v Riu de Janeiro.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Svet

    Teraz najčítanejšie