Denník N

Týždeň na Gire: Šesť dôvodov, prečo Sagan napriek forme nie je favoritom bodovacej súťaže

Peter Sagan na Giro d'Italia. Foto - TASR/AP
Peter Sagan na Giro d’Italia. Foto – TASR/AP

Dobrý deň,

uplynulý týždeň sme sledovali prvý blok cyklistických pretekov Giro d’Italia, po ktorom nasleduje prvý voľný deň.

Peter Sagan má formu na to, aby vyhral niektorú z etáp, v bodovacej súťaži je však favoritom jeho konkurent Arnaud Démare.

Tím Ineos Grenadiers zažil nepríjemné déjà vu, keď podobne ako na Tour prišiel o lídra. Geraint Thomas sa pokĺzol na odhodenej fľaši a odstúpil.

Lídrom Gira je málo známy Portugalčan João Almeida a v prvej desiatke je jediný cyklista, ktorý už dokázal vyhrať Grand Tour.


1. Sagan má formu na víťazstvo

Britský cyklistický novinár Ned Boulting v januári publikoval tri predpovede na cyklistickú sezónu 2020. Jednou z nich bolo, že Peter Sagan nevyhrá žiadne preteky. „Sagan skončil. Je hotový,“ napísal.

Slovenský cyklista podľa neho kedysi víťazil vďaka svojej univerzálnosti, lenže v súčasnom pelotóne sú viacerí ďalší jazdci, ktorí sa Saganovi vyrovnali vo väčšine jeho predností a v niektorých sú lepší.

Spomínal mená ako Remco Evenepoel, Julian Alaphilippe, Wout van Aert, Mads Pedersen, Marc Hirschi či Mathieu van der Poel.

Sagan naposledy vyhral 5. etapu minuloročnej Tour a vyše rok dlhé čakanie na víťazstvo neukončil ani v úvodnej časti pretekov Giro d’Italia.

Jeho výkony a výsledky v Taliansku však dávajú dobrý dôvod veriť, že Ned Boulting sa mýlil a Peter Sagan je stále schopný víťaziť aj na najvyššej úrovni. Otázne však je, či to počas Gira stihne.

Cyklámenový dres nečakajme. Sagan je na Gire v lepšej forme než na Tour de France a už trikrát skončil v etapách druhý. Často hovorí, že potrebuje len trochu šťastia, a tentoraz mu môžeme dať za pravdu.

Najbližšie k víťazstvu bol v 4. etape, keď ho Arnaud Démare v šprinte zdolal na cieľovej čiare o milimetre. Pre Sagana to bola možno najtesnejšia prehra v kariére – ak by vyštartoval o sekundu či dve neskôr, zrejme by zvíťazil.

Slovenský cyklista však bol v prvých etapách jediným šprintérom, ktorý s Démarom dokázal reálne súperiť. Francúz je po obnovení sezóny v životnej forme, na Gire zvíťazil už trikrát a dostal sa aj do cyklámenového dresu pre lídra bodovacej súťaže.

Arnaud Démare je v tejto chvíli favoritom na to, že v drese príde až do Milána. Má to hneď niekoľko dôvodov:

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Peter Sagan

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie