Denník N

Hoci Matovič chcel nové kritérium, vrátili sme sa ku kĺzavému mediánu. Prečo to nie je dobrý nápad

Vraciame sa ku kĺzavému mediánu. Teraz je na hodnote 1037.

Premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii po zasadnutí krízového štábu oznámil, že opatrenia skončia, keď sedemdňový kĺzavý medián denných prírastkov pozitívne testovaných klesne pod 500.

Kĺzavý medián si verejnosť pamätá z prvej vlny. Aj vtedy od neho záviselo uvoľňovanie či sprísňovanie opatrení. Neskôr od neho úrady ustúpili. Dnes sa k nemu znovu vraciame, a to s inými rozhodujúcimi hodnotami.

Problémom je, že kĺzavý medián už nedáva až taký zmysel. Dôvody môžeme rozdeliť do dvoch skupín: matematické a praktické.

Bežne sa v živote riadime priemermi, lenže priemer nie je vždy vhodný ukazovateľ. Preto existujú alternatívne ukazovatele, ktoré nazývame ako medián a modus. Priemer priemeruje a medián vyberá hodnotu, ktorá delí súbor čísel na dve polovice.

Medián je preto vhodný pre taký súbor hodnôt, v ktorom sa vyskytujú extrémne hodnoty len na jednej strane. Napríklad malé množstvo extrémne vysokých hodnôt. Preto sa často hovorí, že ak sa bavíme o mzdách Slovákov, mali by sme sa baviť o mediánovej mzde, nie priemernej.

Príklad: ak drvivá väčšina ľudí zarába 500 eur a málé množstvo ľudí zarába desaťtisíce eur, tak priemerná mzda bude ovplyvnená tými extrémne vysokými mzdami. Priemer v takom prípade nie je vhodným ukazovateľom o mzdách, lebo by bol ďaleko od toho, čo zarába drvivá väčšina. Mediánová mzda by však bola 500 eur. Samozrejme, v praxi je výpočet priemernej mzdy komplexnejší a extrémne vysoké mzdy sa z výpočtu vylučujú.

V prvej vlne sa mohlo stávať, že pri bežnom testovaní sa odhalilo len málo prípadov a potom pri cielenom testovaní nejakého ohniska sa nárazovo objavilo extrémne vysoké číslo. Napríklad 0, 5, 3, 5, 3, 0 a zrazu 100. V takom prípade by bol priemer 16,6 a medián 3.

Lenže v druhej vlne

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

    Slovensko

    Teraz najčítanejšie