Denník N

Týždeň v behu: Vymazáva Bekeleho. Prekonával by však rekordy bez laseru či nových topánok?

Joshua Cheptegei. Foto – TASR/AP
Joshua Cheptegei. Foto – TASR/AP

Dobrý deň,

uplynulý týždeň sme sledovali zrodenie novej bežeckej hviezdy. Je ňou ugandský vytrvalec Joshua Cheptegei, ktorý aj svoj tretí štart v tomto roku premenil na svetový rekord.

Na dráhe vo Valencii bežal v stredu 10 000 metrov a svetové maximum Kenenisa Bekeleho, ku ktorému sa 15 rokov nikto ani nepriblížil, prekonal o 6 sekúnd. Nadviazal tak na svoj výkon z augusta, keď na polovičnej vzdialenosti prekonal ešte starší svetový rekord.

V premiérovom bežeckom súhrne týždňa si povieme, ako pomáhajú Cheptegeiovi moderné technológie a či môže prekonať svetový rekord aj v sobotu na majstrovstvách sveta v polmaratóne. Tie sa budú konať v poľskej Gdyni a spolu s Uganďanom má na nich štartovať aj Slovák Tibor Sahajda. Po uplynulom víkende je však jeho účasť ohrozená.

Pripravená je aj foto týždňa a takisto rubrika Výkon týždňa, ktorý tentokrát patrí mladej slovenskej atlétke.

Týždeň v behu je nový týždenný newsletter, ktorý bude vychádzať v utorok a čoskoro ho budeme posielať aj e-mailom.


Rekord na ceste ≠ rekord na dráhe

24-ročný Cheptegei dosahuje pozoruhodné výsledky už dlhšie.

V roku 2017 získal na svetovom šampionáte v Londýne striebro v behu na 10 000 metrov, v roku 2019 na MS v Dauhe už v rovnakej disciplíne zvíťazil. Vlani sa stal majstrom sveta aj v cezpoľnom behu.

Rok 2019 zakončil Uganďan svetovým rekordom v cestnom behu na 10 kilometrov (26:38) a v podobnom štýle odštartoval aj aktuálnu sezónu, keď na ceste v Monaku vytvoril nové maximum na 5 km (12:51).

Svetové rekordy na ceste však zatiaľ nemajú taký vysoký kredit a v prípade Cheptegeia by bolo skôr prekvapením, ak

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Behanie

Šport a pohyb

Teraz najčítanejšie