Denník N

Vedec Celec o covide-19: Prehnaná imunitná reakcia môže poškodiť organizmus oveľa viac ako pôvodná infekcia

Peter Celec je prednostom Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič
Peter Celec je prednostom Ústavu molekulárnej biomedicíny Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Foto N – Tomáš Benedikovič

Denník N sa Petrom Celecom rozprával aj o význame vedy v boji s pandémiou a o tom, prečo máme na Slovensku menej úmrtí na covid-19 ako v zahraničí. „Na Slovensku žijeme výrazne kratšie ako priemer EÚ. Ak niekto minulý rok zomrel na chrípku alebo ako 60-ročný na infarkt, tento rok na covid-19 už nezomrie,“ hovorí Celec.

V boji s pandémiou covid-19 veľmi záleží na očkovaní populácie vyvíjanou vakcínou, no podľa aprílového prieskumu by sa dalo zaočkovať len 40,9 percenta opýtaných Slovákov a Sloveniek.

Významnú rolu má aj testovanie, no s nárastom infikovaných zlyháva trasovanie a manažment starostlivosti o ľudí, ktorí sa nakazili novým koronavírusom.

„Testovanie je veľmi dôležité, no nie je všeliekom, ak chýba krok B, lebo pozitívnych je priveľa a nevieme pomôcť pri ťažkom priebehu,“ vraví pre Denník N Peter Celec, molekulárny biológ a prednosta Ústavu molekulárnej biomedicíny na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

Celec a jeho tím sa preto zamerali na výskum patogenézy covid-19, čiže priebehu chorobných zmien v tele, ku ktorým dochádza, keď má ochorenie ťažký priebeh.

Slovenskí vedci a vedkyne by tak mohli potenciálne prispieť k vývoju lieku, ktorý by zachraňoval ľudské životy nezávisle od neobľúbenej vakcíny či (ne)schopnosti trasovať kontakty.

Denník N sa s Petrom Celecom zhováral o ich projekte, no aj o tom, že naň stále nedostali peniaze, hoci je polovica októbra, o význame vedy v boji s pandémiou či o tom, prečo máme na Slovensku menej úmrtí na covid-19 ako v zahraničí. „Na Slovensku žijeme výrazne kratšie ako priemer EÚ. Ak niekto minulý rok zomrel na chrípku alebo ako 60-ročný na infarkt, tento rok na covid-19 už nezomrie,“ hovorí Celec.

Prehnaná imunitná reakcia organizmu

Najprv si vysvetlime zopár termínov, ktoré sú dôležité pre pochopenie projektu Celeca a jeho tímu.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Koronavírus

 • plošné testovanie prebieha od 7:00 do 22:00, otázky a odpovede
 • do 12. hodiny otestovali 828-tisíc ľudí, 7947 bolo pozitívnych, teda asi percento
 • očakávajú, že za víkend otestujú tri milióny
 • kto sa nepreukáže negatívnym testom, bude musieť dodržiavať pravidlá zákazu vychádzania, potvrdil premiér
 • Košice sa obávajú nedele, chýbajú certifikáty aj ochranné pomôcky
 • za piatok pribudlo 2573 prípadov a 7 úmrtí
 • Denné prírastkyVývoj epidémieAktuálna 3D mapa

   Príroda, Zdravie

   Teraz najčítanejšie