Denník N

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ: O jedovatom votrelcovi, ktorý dobýja veľké územia Ruska a volá sa boľševník

Boľševník obrovský. Foto – Flickr/Hans Splinter
Boľševník obrovský. Foto – Flickr/Hans Splinter

Len na území medzi Moskvou a Petrohradom, ktoré je veľké asi ako Rakúsko, prenikol už do tretiny miest a dedín.

Niektorí čitatelia možno poznajú slávny sci-fi román Deň trifidov od Johna Wyndhama, v ktorom sa vysoké, jedovaté a mäsožravé rastliny pestované na olej zmocnili civilizácie po prelete kométy, ktorá oslepila väčšinu ľudstva – trifidy sa vyslobodili z plantáží, zabíjajú slepých ľudí a rozvíjajú svoju inteligenciu.

Román vyšiel v roku 1951 a o takmer 70 rokov neskôr ho pripomína situácia v Rusku, ako ju opisuje vedecká novinárka Maria Antonovová v New York Times v texte s titulom Jedovatý votrelec sa zmocňuje Ruska.

Tým votrelcom je boľševník (nie, to nie je žart na úkor ruských boľševikov, je to skutočný názov rastliny), ktorý poznáme ako invazívnu rastlinu aj na Slovensku, ale podľa všetkého je u nás jeho výskyt pod kontrolou. Lenže v obrovskom Rusku, kde takmer polovica z 220 miliónov hektárov poľnohospodárskej pôdy leží ladom, boľševník dobýja veľké územia dramatickou rýchlosťou.

Vyrastajú celé lesy boľševníka, ktorému pôvodné rastliny nedokážu vzdorovať. Neďaleko Moskvy môže človek vidieť v zime na zasnežených plochách „dáždniky stojace v snehu ako armády pripravené na pochod vo Vojne svetov“, píše Antonovová. Boľševníky tu dorastajú do výšky troch metrov a ľuďom spôsobujú pomerne ťažké poleptanie kože, lebo sú jedovaté. Vláda vyhlásila tieto zóny za „kontaminované“.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Odkaz MMŠOdkaz MMŠ

Martin M. Šimečka každý pracovný deň vyberá zaujímavý text zo svetových médií a vysvetľuje, čo je na ňom fascinujúce.

Komentáre

Teraz najčítanejšie