Denník N

Zvážite po rozsudku nové podanie na rozpustenie ĽSNS? (anketa s kandidátmi na generálneho prokurátora)

Jozef Čentéš, Ján Hrivnák, Tomáš Honz, Juraj Kliment, Rastislav Remeta, Ján Šanta a Maroš Žilinka. Foto – archív N, TASR a archív SME
Jozef Čentéš, Ján Hrivnák, Tomáš Honz, Juraj Kliment, Rastislav Remeta, Ján Šanta a Maroš Žilinka. Foto – archív N, TASR a archív SME

Dozorový prokurátor Tomáš Honz hneď po rozsudku nad Kotlebom vyhlásil, že by sa ako nový generálny prokurátor zaoberal rozpustením Kotlebovej strany. Zvážili by to aj ostatní kandidáti. Prvý návrh Jaromíra Čižnára Najvyšší súd zamietol.

Špecializovaný trestný súd odsúdil Mariana Kotlebu za propagáciu fašizmu na štyri roky a štyri mesiace väzenia. Rozsudok zatiaľ nie je právoplatný.

Zvážili by ste ako generálny prokurátor podanie nového návrhu na Najvyšší súd na zrušenie strany ĽSNS?

Odpovedajú kandidáti na generálneho prokurátora:

Tomáš Honz,
prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry a dozorový prokurátor Kotlebovej kauzy

Uvedený návrh by som určite veľmi seriózne zvážil. Existuje mnoho indícií a podkladov podporujúcich uvedený postup. Mnohé zo súdnych rozhodnutí a z materiálov k činnosti strany ĽSNS prešli rukami prokurátorov oddelenia extrémistickej kriminality, ktorého som vedúcim, a tieto uvedenú úvahu odôvodňujú.

Juraj Kliment,
sudca Najvyššieho súdu

V odvolacom konaní rozhodujem trestnú vec obžalovaného Antona Grňa za pozdrav Na stráž, ktorý predniesol počas iného trestného konania v budove Najvyššieho súdu. Vzhľadom na to musím byť ako odvolací sudca vo svojich vyjadreniach zdržanlivý, pretože v opačnom prípade by som riskoval svoje vylúčenie z konania. O to viac, keď aj trestná vec obžalovaného Mariana Kotlebu bude predložená na Najvyšší súd.

V tejto súvislosti môžem len uviesť, že ako prvý som udal smer v trestnej veci Rudolfa Steigaufa, v ktorej som prejudikoval právny názor premietnutý aj do neskoršej úpravy Trestného zákona týkajúcej sa extrémistických trestných činov.

Maroš Žilinka,
prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry

V prípade vymenovania za generálneho prokurátora by som určite opätovne posúdil všetky skutočnosti rozhodujúce pre podanie návrhu Najvyššiemu súdu na rozpustenie politickej strany ĽSNS.

Ján Šanta,
prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry

Relevantne odpovedať na túto otázku možno až po oboznámení sa s dôvodmi rozsudku vyhláseného 12. 10., keďže danú vec poznám len okrajovo z médií. Následne by bola nevyhnutná analýza dôvodov rozhodnutia Najvyššieho súdu o nerozpustení tejto strany. Až po dôslednej komparácii oboch súdnych rozhodnutí by bolo možné k veci zaujať zákonné a kvalifikované stanovisko.

Ján Hrivnák,
prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry

Rozsudok vo veci obžalovaného Mgr. Ing. Kotlebu nie je právoplatný a odvolací súd ho môže potvrdiť alebo zrušiť. Z dôvodu zachovania objektivity počkajme na právoplatné rozhodnutie a potom bude možné vyhodnotiť situáciu a zaujať stanovisko.

Jozef Čentéš,
prokurátor generálnej prokuratúry

Po právoplatnom rozhodnutí súdu by som sa s týmto dôsledne oboznámil a zanalyzoval ho. Následne by som ho komparoval s rozhodnutím Najvyššieho súdu SR z 29. apríla 2019, ktorým bol zamietnutý návrh generálneho prokurátora SR na zrušenie politickej strany. Ak by som dospel k záveru, že sú tu splnené zákonné podmienky na podanie návrhu na rozpustenie politickej strany, tak by som ho podal.

Rastislav Remeta,
prokurátor Krajskej prokuratúry Banská Bystrica

Ak by boli splnené všetky podklady na to, aby takýto návrh mohol byť podaný, tak generálny prokurátor má povinnosť konať. Aktuálny rozsudok vnímam pozitívne, ale nepoznám obsah spisu.

Máte pripomienku alebo ste našli chybu? Prosíme, napíšte na pripomienky@dennikn.sk.

Kotlebovci - ĽSNS

Maroš Žilinka

Slovensko

Teraz najčítanejšie