Denník N

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter: Koalícia rozvracia dôveru v seba i štát 

1. Odškodnenie bude/nebude, povinné očkovanie bude/nebude, aplikácia bude/nebude. 2. Sulíkov plán na vládu – vráťme sa k semaforom. 3. Sudkyňa Sabová : fašista Kotleba – 1488 : 0.

Správy vyberal a komentoval Roman Pataj

1. Odškodnenie bude/nebude, povinné očkovanie bude/nebude, aplikácia bude/nebude

Vládna koalícia má jednu veľkú poľahčujúcu okolnosť, na ktorú nesmieme zabudnúť – čelí bezprecedentnej kríze. Preto je nevyhnutné, že pod tlakom robí aj chyby. Lenže čo je veľa, to je príliš.

Nasledujú niektoré z opatrení, okolo ktorých je väčší či menší zmätok, a parlament o niektorých z nich ešte aj v čase vydania Newsfiltra rokoval.

Odškodňovanie

Parlament v skrátenom legislatívnom konaní v rámci zákona o ochrane verejného zdravia rokuje aj o odškodnení v dôsledku povinných protipandemických opatrení nadiktovanými štátom. Vo vládnom návrhu je veta:

„Právo na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu vykonávania opatrení podľa tohto zákona, ktoré sa týkajú neurčitého počtu osôb, je vylúčené.“

Dôvodová správavládni politici tvrdia, že už teraz to platí, ale „kvôli vylúčeniu akýchkoľvek pochybností“ spresňuje, že „právo na náhradu škody a ušlého zisku z dôvodu realizácie opatrení nariadených podľa tohto zákona je vylúčené“.

Juraj Šeliga ako príklad uvádza – ak hlavný hygienik rozhodne o zavretí všetkých mäsiarstiev, ale zavrú aj železiarstvo, železiar sa bude môcť súdiť, lebo nesprávnym aplikovaním predpisu mu vznikla škoda. Mäsiari však nie.

Napríklad mimoparlamentné PS s pomerne veľkým ohlasom varuje, že môže ísť aj o snahu zbaviť sa akejkoľvek povinnosti niesť zodpovednosť za zlé rozhodnutia. Neznamená to, že by

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Logo Newsfilter Denníka NNewsfilter

Hlavný newsletter Denníka N prináša každý večer komentovaný súhrn najdôležitejšieho diania. Posielame každý večer okrem soboty do 20:00.

Komentáre

Teraz najčítanejšie