Denník N

Že naši študenti oberajú Česko o peniaze? Naopak, ročne mu prinesú viac, než stoja

V Česku študuje vyše 22-tisíc študentov od nás.
V Česku študuje vyše 22-tisíc študentov od nás.

Našim študentom v Česku zvyknú vyčítať, že oberajú tamojší rozpočet o peniaze a zaberajú miesto domácim. Pritom na strave či daniach, ak sa rozhodnú si privyrobiť, prinášajú oveľa viac, ako berú.

Česi by sa nemali na slovenských študentov pozerať cez prsty. Nie je pravda, že by sa štúdiom u našich susedov na nich nejako priživovali. Svedčí o tom štúdia Masarykovej univerzity, ktorá ukazuje, že študenti od nás českej ekonomike oveľa viac pomáhajú, než ju stoja.

Povedané v číslach, zatiaľ čo český rozpočet vyjde ročne na jedného nášho študenta na 67- až 79-tisíc českých korún (2 481 až 2 925 eur), ročne takýto študent minie v krajine na jedlo, ubytovanie či cez dane 81- až 220-tisíc českých korún (3 000 až 8 148 eur).

Portál iHNed.cz píše, že v konečnom dôsledku takto naši študenti priniesli českej ekonomike minulý rok najmenej 650 miliónov korún (24 miliónov eur). Opiera sa o spomínanú štúdiu, ale v nej priamo sa takýto údaj nenachádza. Podrobné dáta zo štúdie sme však na webe univerzity nenašli.

Ďalšie peniaze, ak zostanú

Výčitky typu: zaberáte miesto domácim či stojíte veľa peňazí, tak nie sú celkom na mieste. K tomu ešte treba dodať, že takmer polovica študentov od nás plánuje v Česku zostať aj po škole.

A to sú ďalšie peniaze. „Ekonomický prínos jedného absolventa predstavuje takmer 189-tisíc korún ročne (7-tisíc eur),“ píše sa v štúdii Masarykovej univerzity.  Očakávaný ekonomický prínos slovenských absolventov všetkých českých vysokých škôl za rok 2014 tak predstavuje 525 miliónov českých korún (19,4 milióna eur), píše sa v štúdii, ktorú spracovali študenti z Ekonomicko-správnej fakulty pod vedením Daniela Němca.

Vychádzali z informácií českého štatistického úradu a z dotazníkového prieskumu, ktorého sa zúčastnilo 580 študentov zo Slovenska.

Spomedzi študentov v Česku tvoria našinci 6,5 percenta. Menej, ale predsa, aj u nás študujú z peňazí nášho rozpočtu českí študenti.

„Celkový počet študentov českého štátneho občianstva študujúcich na slovenských vysokých školách v tomto akademickom roku bol 5 038,“ informovali z tlačového oddelenia ministerstva školstva.

U nás neexistuje podobná analýza o prínosoch študentov. V zásade však systém funguje podobne ako v Česku: pokiaľ sa neštuduje v cudzom jazyku, a to sa v prípade Česka a Slovenska zrejme nestáva, štúdium platí štát.

Chceme naspäť absolventov

Slovensko je unikátne, keď ide o počty študentov, ktorí vyrazia za vzdelaním do zahraničia. Po Luxembursku a Islande sme treťou krajinou s najväčším podielom študentov na zahraničných univerzitách. Aj preto sa štát snaží absolventov lákať naspäť.

Motiváciou má byť 10-tisíc pre absolventov prestížnych škôl alebo aj 50-tisíc eur pre odborníkov odmenou za návrat. Na výsledky tohto projektu si však počkáme. Najprv musí štát povedať, ktoré pozície by rád navrátilcami obsadil, a až potom sa o ne budú môcť uchádzať.

„V prvom rade je potrebné identifikovať možné pozície, na ktoré sa budú môcť prihlásiť. Termín na predloženie zoznamu pozícií oprávnených subjektov administrátorovi schémy podpory je 31. augusta. Až po tomto identifikovaní pozícií bude možné žiadosti zasielať,“ informovalo ministerstvo školstva.

Teraz najčítanejšie