Denník N

Taliansko: Môžeš ísť na potrat, ale je šanca, že tvoje meno sa objaví na kríži na cintoríne

Ilustračné foto - TASR
Ilustračné foto – TASR

36-ročná Talianka nesúhlasila po interrupcii s pohrebom svojho plodu, napriek tomu našla na rímskom cintoríne jeho hrob a kríž so svojím menom. Nebola sama.

V Taliansku sú od roku 1978 bezplatné interrupcie zo sociálnych, ekonomických či zdravotných dôvodov povolené počas prvých deväťdesiatich dní tehotenstva. Neskôr len v prípade vážneho genetického či iného poškodenia plodu, alebo ak je ohrozený život matky.

Hoci zákon platí viac ako štyridsať rokov a teoreticky by teda s vykonaním interrupcie ženy nemali mať ťažkosti, realita je celkom iná. V Taliansku si okolo 70 percent lekárov a lekárok uplatňuje výhradu svedomia, v niektorých regiónoch, hlavne na juhu, napríklad na Sicílii, je to až 83 percent.

Vzťahuje sa to aj na ďalšie medicínske a pomocné profesie (gynekologické sestry, sestry na pooperačných izbách, inštrumentárky, sanitári), čo znamená, že existuje veľa nemocníc, ktoré interrupcie nerobia, lebo na to nemajú ľudí. Napríklad v Ríme sa na zákrok dá objednať len v piatich nemocniciach.

Žena má tiež sedemdňovú lehotu na „rozmyslenie“ a na chodbách a v čakárňach zdravotníckeho zariadenia je nezriedka vystavovaná plagátom či dobrovoľníkom z prolife hnutí, ktorí ju podľa návodu protipotratových skupín zo Spojených štátov amerických „informujú“, že interrupcia má vážne následky vrátane rakoviny a duševných chorôb. Toto všetko sa deje s tichým požehnaním lekárov a nemocníc.

Summa summarum: dostupnosť legálnych interrupcií v Taliansku je vážny problém, pričom sa ukazuje, že stále narastá počet lekárov a lekárok s výhradou svedomia, ktorí nie sú ochotní robiť interrupcie, ale zároveň ani poučiť ženy o antikoncepcii či o rizikách nechráneného sexu.

Tvoje meno je na kríži

Protipotratové skupiny majú silnú podporu v radoch katolíckej cirkvi, rovnako ako medzi populistickými nacionalistickými politikmi ako Matteo Salvini, ktorý sa vo funkcii ministra vnútra zúčastňoval ich podujatí.

To im umožňuje v spolupráci s nemocnicami presadzovať si svoju agendu, a to až v obludných podobách.

Tento článok je exkluzívnym obsahom pre predplatiteľov Denníka N.

Interrupcie

Komentáre

Teraz najčítanejšie