Denník N

Ťažká doba? Jasná páka!

Dnes už bývalá kapela Hudba Praha. Líder Michal Ambrož druhý zľava. Foto – HP
Dnes už bývalá kapela Hudba Praha. Líder Michal Ambrož druhý zľava. Foto – HP

Po vyše tridsiatich rokoch sa rozpadla kultová kapela Hudba Praha. Líder Michal Ambrož zvažuje založenie nového zoskupenia, zvyšok kapely podľa neho bude pokračovať ako jej revival.

Pamätníci tvrdia, že názov Jasná páka (ten sa čoskoro stal aj sloganom celej pražskej hudobnej novej vlny) pre vznikajúcu rockovú kapelu okolo speváka a gitaristu Michala Ambroža sa zrodil v roku 1981 ako reakcia muzikantov práve fernetom zapíjajúcich fakt, že pôvodne navrhované pomenovanie Ťažká doba by režim nestrpel. Oveľa bizarnejšia je historka vzniku názvu inej (ale personálne veľmi podobnej) skupiny Hudba Praha, ktorú Ambrož po zákaze Jasnej páky založil o tri roky neskôr. V střešovickom domčeku, kde kapela skúšala, začal domáci starý pán, večne ležiaci v posteli, vždy pri príchode muzikantov nadšene vykrikovať: „Á!… Hudba!… Praha!“

Spoločná história

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Hudba Praha na koncerte.

Obe kapely spája vyše troch desaťročí trvajúca spoločná história. Keď v roku 1983 vyšiel v komunistickom týždenníku Tribuna článok nazvaný Nová vlna so starým obsahom, Jasná páka – v ktorej popri Ambrožovi hrali David Koller, Jan Ivan Wünsch a ďalšie osobnosti českej hudobnej scény – sa dostala na čiernu listinu. Pravda, nebola jediná; z najznámejších skupín postihol rovnaký osud aj Pražský výběr.

Hudba Praha bola vlastne pokračovaním Jasnej páky (hoci s trochu zmeneným prejavom, keď Ambrož textovo nadviazal na svoje folkové korene a zvuk kapely posunul na úkor agresivity k väčšej elegancii); v 90. rokoch potom kapela fungovala aj pod hlavičkou s oboma názvami a od roku 2008 sa Jasná páka obnovila a osamostatnila, pričom viacerí hudobníci hrali v oboch formáciách.

Tento na pohľad možno trochu komplikovaný vývoj však pred niekoľkými dňami utrpel vážny zásah. Manažér Šimon Kotek informoval o rozpade kapely Hudba Praha a vzniku Hudba Praha bandu, v ktorom už nebude figurovať Michal Ambrož. Dôvodom vraj boli jeho odlišné názory na počet koncertov a ďalšie umelecké smerovanie.

Namiesto empatie trucpodnik

„To je interpretácia toho nového zoskupenia,“ hovorí pre Denník N trochu zaskočený Michal Ambrož. „Ja som po prekonaní ťažkej operácie, následnej rehabilitácii a v očakávaní ďalšej liečby navrhol spoluhráčom koncertnú pauzu vyplnenú prípravou nového repertoáru i častejším skúšaním, keďže nám odišiel saxofonista Karel Malík. Časť kapely sa však rozhodla inak, odišla a založila akýsi trucpodnik či, žiaľ, skôr ďalší revival.“

201307240841_rep_172_013_dolankyAmbrož rozumie finančným dôvodom, ktoré k tomu zrejme viedli. „Moji bývalí kolegovia však nepochopili, že tradícia sa nerozmieňa na drobné a že partnerstvo a kamarátstvo nie je trhací kalendár. Pre mňa to znamená koniec Hudby Praha ako takej.“

To, že kapely menia svoje zloženie, zanikajú a vznikajú, nie je nič neobvyklé. Nie je však bežné, aby odrazu jej líder a takmer výhradný autor zostal bokom a skupina s takmer identickým názvom pokračovala a hrala starý repertoár. „Môj podiel na ňom bol asi osemdesiatpercentný, možno aj viac,“ hovorí o svojej, dnes už bývalej skupine, ktorej štúdiové albumy Maelström, Hudba Praha, Maják, Divoký srdce a De Generace, ako aj koncertné a výberové albumy dosiahli veľký poslucháčsky úspech i uznanie odbornej kritiky. V roku 2006 kapela vstúpila do Beatovej siene slávy.

Hoci sa Michal Ambrož momentálne nenachádza v jednoduchom životnom období, určite to nedáva najavo. Ak by sme oživili dávny novovlnový slovník (vlastne on asi ešte stále žije), tak na ťažkú dobu je liekom jasná páka. „Naďalej budem pokračovať ako kapelník v obnovenej Jasnej páke s Davidom Kollerom či Petrom Vášom. A či sa moja ďalšia kapela bude volať Michal Ambrož & Hudba Praha, ešte neviem. Nechám sa prekvapiť, čo sa udeje,“ dodáva absolvent klasickej gitary na pražskom Štátnom konzervatóriu, ktorý má aj ďalší, momentálne trochu hibernujúci hudobný projekt Divoký srdce, ako aj svoje pravidelné relácie v Rádiu Beat. A od muziky relaxuje prevádzkovaním malej vodnej elektrárne na Sázave.

Teraz najčítanejšie